27.01.2016

BMW vám v dome zažne, alebo vypne osvetlenie, prípadne manželke pošle SMS

Tiež niekedy premýšľate, kam to všetko zájde? Mám na mysli inovácie a ich rýchlosť, s akou neustále prichádzajú. S každou novou generáciou, respektíve modernizáciou automobilky prinášajú technológie, ktoré na svoju dobu pôsobia akoby boli z budúcnosti. Už v deväťdesiatych rokoch ponúkali niektoré autá satelitnú navigáciu. Neskôr sme dostali adaptívny tempomat, či nočné videnie. Dnes sa nám tieto veci zdajú úplne bežné a rovnako bežná sa nám o pár rokov bude zdať aj funkcia BMW Labs fungujúca vďaka službe IFTTT (if this then that), ktorá napríklad zhasne svetlo vo vašom dome po tom, čo naštartujete auto.

BMW Labs nájdete cez ConnectedDrive v iDrive v Bavorákoch vyrobených od roku 2013 do 2015 s navigáciou a internetovým pripojením (vynímajúc nový rad 7) už teraz. Funkcia je zatiaľ len v betaverzii a je prístupná pre registrovaných užívateľov len v niekoľkých krajinách. Slovensko medzi nimi samozrejme nie je. Vodiči BMW napríklad v Nemecku alebo USA teda môžu novinku skúšať, aj keď podľa vyhlásenia BMW môže kedykoľvek zamrznúť alebo rovno z obrazovky zmiznúť. Služba IFTTT dokáže pospájať aplikácie a smart zariadenia prostredníctvom tzv. „receptov“. Môžete si vybrať aplikácie ako Facebook, Twitter, Google Drive a mnohé iné, aby medzi sebou spolupracovali a posielali si automaticky údaje, ktoré im zadáte.

Môžete si zvoliť množstvo aplikácií, ktoré budú automaticky s vaším autom spolupracovať

BMW je zatiaľ jediným výrobcom, ktorý vo svojich autách ponúka službu IFTTT. V prípade, že máte aj smart garážovú bránu, môžete si nastaviť jej automatické otvorenie vo chvíli, kedy ste od svojho domu už len pár metrov. Takisto môžete zadať službe povinnosť, aby manželke napísala SMS-ku, keď vyzdvihnete deti zo škôlky. Systém pracuje okrem iného aj na báze GPS signálu a keď zachytí, že ste práve na určitom mieste, vykoná akciu, ktorú má s týmto miestom spojenú.

Na rovnakom alebo podobnom princípe pracuje mnoho funkcií. Môžete si jednoducho nájsť svoje auto v preplnenom parkovisku, ak si jeho pozíciu predtým cez Google Maps uložíte. Ak chodíte z práce často po nociach a nikdy neviete našmátrať vypínač svetla, môžete si nastaviť zapnutie svetla na moment, kedy zaparkujete do garáže. Dokonca je možné aktivovať funkciu, ktorá sa bude hodiť rodičom detí s čerstvým vodičákom. Nastavíte rýchlosť, povedzme 100 km/h, a ak ju synátor/dcérenka prekročí, vzápätí vám na mobil príde upozornenie a vy máte dôvod dať potomkovi zaracha alebo za ucho.

Takto vyzerá nastavené upozornenie o maximálnej rýchlostiSÚŤAŽ: Súťaž o AKU vŕtačku Starline za 65 €

AKU vŕtačka Starline za 65 € Chcem súťažiť


DISKUSIA K ČLÁNKU - VYJADRITE AJ VY SVOJ NÁZOR

Prihláste sa, ak máte konto na TopSpeed.sk.

27.01.16 17:38 | painkiller

113

83

Aj v Mníchove sa pomiatli. Pchajú do aut aj úplné, ale naozaj úplné chobotiny, ktoré nik nepotrebuje a v mnhých prípadoch ani nechce, ale bez toho sa nedá auto kúpiť. Je to celé na hlavu, rovnako ako tie 3 valce.
Jazdím na: BMW 135i cupé

odpovedať

5 | 0

28.01.16 08:27 | Mayoxy

185

82

je to len prepojenie roznych prostredi pomocou technologii. nic viac. Ak by som mal senzor a spinac pripojeny na internet na zahrade aby mi to polievalo uhorky, tak tiez sa to technicky da dat do toho ich softwaru v aute a poslat poziadavku na server. Proste musia zaujat , nieco marketingovo vymysliet.
Jazdím na: Ariel

odpovedať

1 | 0

31.01.16 15:33 | painkiller

113

83

Však to je všetkým jasné, že je to len prepojenie niečoho s niečím. Ale spýtali sa zákazníkov BMW, či to aj potrebujú a či to vôbec budú používať? Mne sa to zdá tak, ako keby tam dávali všetko, čo ich napadne, ale ich pohnútka "hlavne nech je toho čo najviac" je podľa mňa scestná a navyše, nijako neprispeje k zlepšeniu jazdných vlastností, ani neprispieva k zvýšeniu bezpečnosti. Ide len o predaj nikým nevyžiadaných zbytočností.
Jazdím na: BMW 135i cupé

odpovedať

0 | 0


Automechanika 2016 Frankfurt

Najnovšie komentáre