Holandský mikrobiológ verejnosti predstavil betón, ktorý si sám opraví praskliny, rovnako holandská firma prezentovala svoj plán vyrábať cesty z recyklovaného plastu, istá britská spoločnosť pre zmenu vytvorila betón, ktorý doslova pohlcuje vodu a iba nedávno sme vám predstavili kanadský projekt, ktorý počíta s využitím recyklovaného skla pri stavbe ciest. Tentoraz tu máme ďalší z ekologických projektov, ktorý ale mieri do prevádzky. 

Výskum ukázal, že bežnú cestu zakrývajú vozidlá iba 10% celkového času. Prečo ju teda nevyužiť namiesto pokrývania voľnej krajiny solárnymi panelmi?

Solárne panely integrované do cesty

Francúzska firma Colas spolu s francúzskym národným inštitútom pre solárnu energiu INES nedávno predstavili fotovoltaický povrch ciest schopný vyrábať elektrickú energiu rovnako ako solárne panely. Tento povrch dostal meno Wattway a je výsledkom 5 ročného výskumu. Hlavnou myšlienkou pri vývoji bolo získať energiu zo slnečného žiarenia a pritom nezahltiť voľnú krajinu solárnymi panelmi. Výskum totiž ukázal, že bežnú cestu zakrývajú vozidlá iba 10% celkového času. Prečo ju teda nevyužiť. Výsledná vozovka Wattway je pritom iba niekoľko milimetrov hrubá, takže ju firma môže aplikovať na existujúce cesty bez potreby kopania. Povrch má navyše podobnú priľnavosť ako vozovky používané v súčasnosti a vydrží aj hustú premávku vrátane ťažkých kamiónov.

Wattway, podľa jeho tvorcov, znesie aj ťažkú kamiónovú dopravu

Taká je teória. Aká však bude prax, uvidíme už čoskoro. Francúzska agentúra pre životné prostredie a energie totiž schválila projekt, ktorý počíta s inštaláciou povrchu Wattway na 1 000 km ciest v tejto krajine. Projekt pritom bude realizovať v priebehu nasledujúcich piatich rokov. Je teda celkom možné, že sa počas jednej z budúcich dovoleniek môžete previezť po solárnych paneloch. Tvorcovia pritom spočítali, že iba 20 m2 tohto povrchu vyrobí  dostatočné množstvo elektrickej energie na pokrytie spotreby jedného priemerného domu. Samozrejme za predpokladu, že na kúrenie nevyužívajú elektrinu.

Inštalácia povrchu zo solárnych panelov nevyžaduje žiadne kopanie, stačí jednucho pripevniť na existujúcu cestu.

Zdroj: carscoops, colas