Indoorovým Majstrom Sveta je len 16-ročný Rico Haarbosch

Štart pretekov

Indoorový Majster Sveta pochádza z Holandska, má len 16 rokov a volá sa Rico Haarbosch.

Vo veľmi silnom zložení prišli na šampionát Holanďania a Belgičania, umenia jazdy v silnej motokáre ukázali aj Rakúšania, Nemci, Poliaci, či Španieli, ani Slováci sa medzi špičkou nestratili. Celkovo sa Majstrovstiev Sveta zúčastnilo 102 jazdcov. Všetkých pilotov čakalo 8 kvalifikačných 20-minútových pretekov, z ktorých 48 s najviac bodmi postúpilo do semifinále. Preteky boli fyzicky veľmi náročné, motokára KZR vyžaduje od jazdca, aby bol veľmi dobre pripravený, inak v nej dlho nevydrží.

Ian Andersen patrí medzi špičkových jazdcov hoci je nepočujúci.

Do semifinále sa dostali len 2 Slováci

Pred bránami semifinále však zostali dvaja Slováci, Marcel Liedl a Ivan Lexa. Druhá dvojica Filip a Marián Balážovci sa do semifinále, ktoré bolo rozdelené do troch pretekov, dostali. Poradie na štarte semifinálových pretekov určil rozstrel, kde proti postupne v pavúku nastupujú dvaja jazdci, ktorí urobia dve rýchle kolá a potom si motokáry vymenia. Po semifinále opäť rozhodujú body, 20 jazdcov s najväčším počtom bodov postupuje do finále, ktoré trvá hodinu a piloti musia dvakrát zastať v boxoch.

Najlepšie zo Slovákov obstál Filip Baláž

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Vo finálových pretekoch môžu jazdci získať posledné body, ktoré rozhodnú o Majstrovi Sveta. Na štarte posledných pretekov stáli tí najlepší jazdci, ako napríklad Majster Sveta z minulého roka Mathias Grooten, holandská špička v podobe mien ako Rico Haarbosch, či Ruben Boutens, alebo výborní Belgičania ako Matts Breckpott, Giovanni Baccellieri, alebo Arnaud Teeuwen. Finálové preteky vyhral Mathias Grooten, pred Rickardom Javanainenom zo Švédska a Ricom Haarboschom.

Rico Haarbosch preberá cenu pre Majstra Sveta

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Ani víťazstvo vo finálových pretekoch nestačilo Mathiasovi Grootenovi na obhajobu titulu a novým indoorovým Majstrom Sveta sa stal len 16-ročný Holanďan Rico Haarbosch, druhý na Majstrovstvách Sveta skončil Ruben Boutens a tretí Rickard Javanainen zo Švédska. Najlepší zo Slovákov, Filip Baláž obsadil 27. priečku, jeho brat Marián Baláž skončil na 37. mieste, Ivanovi Lexovi patrilo miesto číslo 60 a Marcelovi Liedlovi 68. Medzi ženami nepustili prvú trojku z rúk Holanďanky: 1. miesto Selina Balneger, 2. miesto Anne D’Hondt a 3. miesto Nadia Balneger. Medzi Juniormi vyhral Rico Haarbosch, druhý skončil Giovanni Baccellieri a tretí Mika Mathia. Kategória Masters patrí pretekárom nad 40 rokov, tu vyhral Talian Andrea Bisogni pred Rakúšanom Romanom Schneiderom a ďalším Talianom Lucom Corvettom.