Po prihlásení majú náleky už len spomienkovú hodnotu.

V poslednom čase sa stretávam s ľuďmi, ktorým pozostatky z kontroly originality vadia a chcú ich odstrániť. Na internete dlhodobo prebieha pomerne silná diskusia o tom či nálepky na aute ostať musia alebo nie. Niektorí vodiči dokonca tvrdia, že za ich absenciu dostali pokutu! Ako to teda v skutočnosti je? Musíme mať autá oblepené ako hipisácke dodávky?

Odpoveď je pomerne jasná. Nie nemusíme! Pokojne si všetky nálepky o kontrole originality odstráňte. Nikto vás za to nemôže pokutovať. V telefonickom rozhovore nám to potvrdil aj pracovník spoločnosti Iris Ident. Nutnosť mať dané nálepky natrvalo rozmiestnené na aute nemá oporu v žiadnom zákone, vyhláške alebo inom všeobecne záväznom predpise. Význam samotných nálepiek spočíva len v tom, aby ste auto mohli prihlásiť do evidencie. Ak sa tak stane, nemajú už takmer žiadny význam.

Ak dovezené auto absolvuje kontrolu originality, môže ho majiteľ prihlásiť do evidencie. Následne už KO nálepky strácajú zmysel.

Modré nálepky môžete bez akýchkoľkvek problémov odstrániť.

V istých prípadoch vám predsa len môžu pomôcť. Žiadne radikálne výsady však nečakajte. Ak vám auto odcudzí hlúpy zlodej, ktorý ich okamžite neodlepí, môžu pomôcť v identifikácii vozidla. Rovnako poslúžia aj pri opätovnom predaji auta. Podlhovasté nálepky na jednotlivých dieloch karosérie naznačujú, že dané panely od kontroly originality neboli menené.

Ak si chcete kúpiť auto, ktoré bolo na Slovensko dovezené už skôr a KO absolvovalo povedzme pred niekoľkými rokmi, nálepky a samotná kontrola už nemusia garantovať nič. S vozidlom sa mohlo diať čokoľvek.

Možno ste doteraz váhali či dané spomienky na pracovisko kontroly originality odstrániť alebo nie. Ak vám vadia, tak smelo do toho.

Prečítajte si aj: Kupujete auto? Vieme, ako overiť počet najazdených kilometrov!

Nálepky môžu časom dostať riadne do tela a po niekoľkých mesiacoch vyzerajú ešte horšie ako tesne po nalepení.