09.02.2016

Pohon i-Activ AWD od Mazdy predvída preklz kolies, skôr ako nastane

Mazda má vo svojom portfóliu viacero áut s pohonom oboch náprav. Či už sú to crossovery a SUV ako Mazda CX-3, Mazda CX-5, alebo Madza CX-9, no štvorkolku môžete mať napríklad aj v Mazde 6. Japonci si tento systém pohonu nazvali i-Active AWD a zďaleka to už nie je iba pripájanie zadných kolies, keď tie predné preklzujú. Vývojové oddelenie automobilky má totiž za úlohu pohon neustále zlepšovať. To v tomto prípade znamená nielen zvýšiť efektivitu a znížiť hmotnosť, ale aj naučiť systém pohonu predvídať stratu trakcie jednotlivých kolies.

Riadiaca jednotka dostáva aj informácie o vonkajšej teplote a či sú zapnuté stierače. Podľa teploty vie potom určiť, či práve prší, alebo sneží a "predpovedať", či vozidlo pôjde po klzkom povrchu.

Najnovšia generácia pohonu všetkých kolies sa od tej predošlej zásadne líši v podstate hlavne softvérom. Predošlá generácia totiž musela najskôr zaznamenať stratu trakcie a až potom systém poslal krútiaci moment aj na zadné kolesá. Na základe otáčok kolies, motora, pomeru paliva a vzduchu v zmesi, prevodového stupňa a pozície plynového pedálu, potom systém určil, koľko krútiaceho momentu má ísť na ktoré koleso. Nový i-Activ však okrem údajov motora, prevodovky a bŕzd využíva aj dáta z riadenia a prihliada aj na aktuálne počasie. V Mazde v podstate využili senzory, ktoré už v aute boli, a údaje z nich použili pre systém pohonu oboch náprav. Týchto senzorov je 27 a dávajú systému informácie napríklad o krútiacom momente na volante a uhle natočenia volantu. Senzory stabilizačného systému zasa prinášajú informácie o pozdĺžnom preťažení. Riadiaca jednotka však dostáva aj informácie o vonkajšej teplote a či sú zapnuté stierače. Podľa teploty vie potom určiť, či práve prší, alebo sneží.

Mazda má dve verzie systému i-Activ. Kompaktnú pre CX-3 a masívnejšie pre CX-5 a CX-9

Informácie z 27 senzorov putujú do centrálnej riadiacej jednotky, ktorá ich vyhodnocuje 200-krát za sekundu. Toto množstvo údajov prináša varovania, že môže nastať preklz kolies. Systém tak reaguje ešte pred tým, ako k nemu dôjde. Cez elektromagneticky ovládanú spojku, ktorú v Mazde volajú Active Torque Control Coupling, potom posiela potrebné množstvo krútiaceho momentu na zadnú nápravu. Ako som už spomínal, cieľom vývojárov bolo minimalizovať oneskorenie pripojenia zadnej nápravy a eliminovať kopnutie, ktoré sprevádzalo staré systémy. Aj preto už autá s týmto systémom pohonu vlastne nikdy nejazdia iba s pohonom predných kolies. Vždy ide totiž aspoň malé množstvo krútiaceho momentu na zadnú nápravu. Práve týmto opatrením predišli inžinieri badateľnému trnutiu pri pripájaní pohonu zadných kolies. Zároveň to umožňuje systému rýchlejšie reagovať na aktuálnu situáciu. Ďalšou výhodou pri eliminácii preklzu je podľa automobilky aj fakt, že vozidlo potrebuje na prekonanie danej situácie menej krútiaceho momentu a tým aj menej paliva.

Systém i-Activ AWD môžete mať nielen v SUV, ale aj v Mazde 6

Samotní tvorcovia uznávajú, že hoci sa im podarilo naozaj výrazne skrátiť čas oneskorenia pri posielaní krútiaceho momentu na zadnú nápravu, ešte ho úplne neeliminovali. Ich cieľom tiež bolo, aby systém fungoval bez toho, aby ho vodič postrehol. To znamená žiadne prídavné tlačidlá, žiadne blikajúce kontrolky, žiaden zbytočný preklz kolies. Po nedávnej skúsenosti s Mazdou CX-3 môžem iba potvrdiť, že bežný vodič si iba ťažko všimne zmenu a nemusí nič zapínať, či nastavovať. To, že vám ide viac krútiaceho momentu na zadnú nápravu, pocítite až na riadení z reakcií auta napríklad na blate. V tomto kontexte by možno bola zaujímavá informácia pre vodiča o tom, koľko percent krútiaceho momentu ide aktuálne na ktoré koleso. Pri vývoji si inžinieri za latku, ktorú treba prekonať, vzali systém Symmetrical AWD od Subaru. Že sa im to podarilo, sa snaží Mazda ukázať aj rôznymi prezentáciami.SÚŤAŽ: Hrajte o 3x 5 l špičkového oleja FUCHS

5 l oleja FUCHS Kedy bola založená spoločnosť FUCHS? Chcem súťažiť


DISKUSIA K ČLÁNKU - VYJADRITE AJ VY SVOJ NÁZOR

Prihláste sa, ak máte konto na TopSpeed.sk.

09.02.16 12:27 | palic

99

83

Alebo by tam radsej mohli dat normalny medzinapravovy diferencial a nic taketo by nemuseli riesit.

odpovedať

2 | 1

09.02.16 14:26 | missso

57

78

No v tom druhom videu vidíš ako si s danou situáciou neporadil ani medzinápravový diferenciál od subaru(predpokladám že bol otvorený bez možnosti uzatvorenia...), Mazda sa z toho dostala pribrzdením predných prekĺzujúcich kolies(aspoň sa mi to tak zdá z toho videa, ak nie opravte ma).

odpovedať

0 | 1

09.02.16 18:03 | spr025
Podle té živé prezentace v druhém videu by laik snadno mohl dojít k závěru, že v Subaru jsou konstruktéři pohonu úplně neschopní, jelikož se XV v této extrémní situaci (která mimochodem v praxi v podstatě nemůže nastat) chová tak, jak se chová.
Věřím ale, že typickému zákazníkovi Subaru je i přes zjevnou snahu PR oddělení Mazdy Subaru potopit naprosto jasné, proč toto jejich řešení subarácký pohon s mezinápravovým diferenciálem s omezenou svorností rozhodně nepřekonává.
Jazdím na: Suzuki SSS 2.gen

odpovedať

2 | 2

10.02.16 06:04 | PHiLiPZ

54

93

Nepouzivaju Subaru s automatom (pozeral som iba po Outbacku a aj kvoli CVT som od toho upustil) uz iba pripojitelnu zadnu napravu s tym, ze symmetrical AWD je iba pre manual?

odpovedať

1 | 0

10.02.16 09:32 | Lukas M
No u toho Subaru by stačilo ťuknout do brzdového pedálu a myslím si, že by se hnulo. Nebo ne?

odpovedať

0 | 0

11.02.16 00:32 | Furty

117

88

No neviem ako je to s XV, ale na mojom outbacku ktoré ma 9 rokov mam VDC a tiež medzinapravovy diferencial s hydroelektrickou spojkou a s týmto by urcite nemal problém. Buď je XV riešené inak, alebo bolo vypnute VDC (ESP system subaru). Keďže to nebol nezávislý test, ťažko veriť v objektívnosť
Jazdím na: Subaru Legacy Outback H6 BPE, Lexus GS 450h (GWS191)

odpovedať

0 | 0


Fuchs jar 2016