17.02.2016

Pokutu za neplatnú e-známku môžete dostať aj po 3 rokoch

Od nového roka funguje na Slovensku systém elektronických diaľničných známok. V priebehu januára platnosť známky nikto nekontroloval. Od 1. februára sa začalo s ostrou kontrolou a viac ako 6 tisíc vodičov jazdilo bez uhradenia poplatku za používanie diaľnic. Vďaka inštitútu objektívnej zodpovednosti ich čaká s najväčšou pravdepodobnosťou pokuta.

Okresné úrady môžu poslať vinníkovi pokutu až 3 roky od vykonania priestupku! Na momentálne nefunkčný systém vyberania pokút sa teda nespoliehajte.

Na TopSpeede sme priniesli informáciu, že pokute sa môžete vyhnúť, pokiaľ si kúpite diaľničnú známku do polnoci daného dňa (23:59). Žiadny zo „zábudlivých“ vodičov však ešte nedostal pokutu. Dôvod? Absolútne nefunkčná komunikácia medzi NDS (Národnou diaľničnou spoločnosťou) a okresnými úradmi. NDS prevádzkuje kamerový systém, ktorý automaticky vyhodnocuje platnosť e-známky. Diaľničiari ale vodičov pokutovať nemôžu. Údaje o „čiernych pasažieroch“ by mala NDS posielať okresným úradom a tie by mali zasielať pokuty majiteľom áut v hodnote od 100 až do 500 eur (podľa informácií by to malo byť 300 eur). Okresné úrady však doteraz žiadne informácie o autách bez diaľničných známok nedostali. V praxi tak momentálne nemá kto pokuty vyberať. Výnimkou sú len mobilné hliadky NDS, ktoré vás v spolupráci s políciou môžu pokutovať priamo na mieste.


V súčasnosti síce NDS a okresné úrady nespolupracujú, no v budúcnosti určite zodpovední tento problém vyriešia a pokuty začnú prichádzať. Okresné úrady môžu poslať vinníkovi pokutu až 3 roky od vykonania priestupku! Účet za nezaplatenú diaľničnú známku vo februári 2016 vám teoreticky môže prísť až vo februári 2019.


Pokutu môžete navyše dostať aj viacnásobne! A to za každý jeden deň, ktorý budete jazdiť po diaľnici bez uhradenia poplatku. Ak ste teda vošli na spoplatnený úsek každý deň v týždni hrozí vám až 7 pokút! V realite predpokladáme, že pracovníci okresných úradov takí prísni nebudú a k zábudlivcom budú zhovievavejší. No situácia s viacnásobným pokutovaním by sa dala vyriešiť omnoho elegantnejšie v prospech vodiča. V cene pokuty by totiž mohlo byť aj uhradenie poplatku za diaľničnú známku. Ďalšie pokuty by tak vinníkovi nehrozili. V digitálnej dobe je to len otázkou prepojenia pár databáz. Samozrejme, najskôr je potrebná iniciatíva zo strany NDS, úradníkov alebo politikov...

 

Foto: ndsas
 DISKUSIA K ČLÁNKU - VYJADRITE AJ VY SVOJ NÁZOR

Prihláste sa, ak máte konto na TopSpeed.sk.

17.02.16 10:27 | neviem meno
A keď niekto zo zahraničia nebude mať e-známku, tak čo spravia? Čo mu pokutu pošľú do jeho krajiny?

odpovedať

0 | 0

17.02.16 11:02 | Bjorn

25

88

Podla mna to bude tak, ako napriklad v Nemecku sukromna firma, ktora ma na to zmluvu, vymaha od Nemcov pokuty za dialnice v Madarsku. Tej firme bude stacit, aby sa s NDS dohodli a mozu pre nich vymahat pokuty od nemcov jazdiacich bez znamky aj po Slovensku.
Predpokladam, ze podobne firmy su aj v inych krajinach.
Jazdím na: Alfa Romeo 159 SW 3.2JTS Q4

odpovedať

0 | 0

17.02.16 11:22 | Marek B.
Keby bola v cene pokuty zahrnutá aj známka tak to by si potom páni nemohli plniť vačky, to by sa im neoplatilo...

odpovedať

0 | 0

17.02.16 11:52 | Jakub321
To bude aká sranda keď niekomu za 3 roky príde pokuta le 10 000 € :D
Keď by jazdil napr. mesiac bez diaľničnej známky. Už vidím ako to budú dávať v správach :)

odpovedať

0 | 0

17.02.16 12:06 | cb
Dôvod? Je pred volbami a netreba zbytocne nasierat volicov.
Komunikacia zacne spravne fungovat po volbach.

Svojho casu pozastavili aj posielanie 300e za TK, EK.

odpovedať

0 | 0

17.02.16 17:12 | hruska orech
mám taký pocit , že o tri roky nám prudko stúpne počet exekúcií :)

odpovedať

0 | 0

12.04.16 23:10 | icik
Neni to vtipne

odpovedať

0 | 0


Fuchs jar 2016

Najnovšie komentáre