Okresné úrady môžu poslať vinníkovi pokutu až 3 roky od vykonania priestupku! Na momentálne nefunkčný systém vyberania pokút sa teda nespoliehajte.

Na TopSpeede sme priniesli informáciu, že pokute sa môžete vyhnúť, pokiaľ si kúpite diaľničnú známku do polnoci daného dňa (23:59). Žiadny zo „zábudlivých“ vodičov však ešte nedostal pokutu. Dôvod? Absolútne nefunkčná komunikácia medzi NDS (Národnou diaľničnou spoločnosťou) a okresnými úradmi. NDS prevádzkuje kamerový systém, ktorý automaticky vyhodnocuje platnosť e-známky. Diaľničiari ale vodičov pokutovať nemôžu. Údaje o „čiernych pasažieroch“ by mala NDS posielať okresným úradom a tie by mali zasielať pokuty majiteľom áut v hodnote od 100 až do 500 eur (podľa informácií by to malo byť 300 eur). Okresné úrady však doteraz žiadne informácie o autách bez diaľničných známok nedostali. V praxi tak momentálne nemá kto pokuty vyberať. Výnimkou sú len mobilné hliadky NDS, ktoré vás v spolupráci s políciou môžu pokutovať priamo na mieste.


V súčasnosti síce NDS a okresné úrady nespolupracujú, no v budúcnosti určite zodpovední tento problém vyriešia a pokuty začnú prichádzať. Okresné úrady môžu poslať vinníkovi pokutu až 3 roky od vykonania priestupku! Účet za nezaplatenú diaľničnú známku vo februári 2016 vám teoreticky môže prísť až vo februári 2019.


Pokutu môžete navyše dostať aj viacnásobne! A to za každý jeden deň, ktorý budete jazdiť po diaľnici bez uhradenia poplatku. Ak ste teda vošli na spoplatnený úsek každý deň v týždni hrozí vám až 7 pokút! V realite predpokladáme, že pracovníci okresných úradov takí prísni nebudú a k zábudlivcom budú zhovievavejší. No situácia s viacnásobným pokutovaním by sa dala vyriešiť omnoho elegantnejšie v prospech vodiča. V cene pokuty by totiž mohlo byť aj uhradenie poplatku za diaľničnú známku. Ďalšie pokuty by tak vinníkovi nehrozili. V digitálnej dobe je to len otázkou prepojenia pár databáz. Samozrejme, najskôr je potrebná iniciatíva zo strany NDS, úradníkov alebo politikov...

Foto: ndsas