SlovakiaRing si tento víkend prešiel ďalšou zaťažkávaciou skúškou. Asi až príliš perfektné počasie a množstvo lákadiel nie len priamo na trati držalo organizátorov a manažérov okruhu po celé 3 dni na špičkách. Vlastný pohľad na dianie na okruhu vám počas týždňa prinesie náš kolega Jozef HUŇA, ktorý v mene TopSpeed.sk celé tri dni dokumentoval fotoaparátom...

Sobota:

Vzrušujúce kvalifikačné preteky Majstrovstiev sveta FIA GT1 vyhralo duo Michael Bartels/Yelmer Buurman z tímu Vita4one na BMW E89 Z4. Za nimi skončili na II. mieste Mathias Lauda/Nikolaus Mayr-Melnhof tiež na BMW E89 Z4. Po tretiu priečku si do cieľa prišli jazdci tímu All-Inkl.com Munnich Motorsport Markus Winkelhock a Marc Basseng na vozidle Mercedes-Benz SLS AMG GT3.

Nadľudský výkon podali v tíme Reiter Engineering, keď po rannej nehode Alberta von Thurn und Taxisa dokázali zo vzdialenosti 500 km priviezť na prívese náhradné vozidlo, ktoré na okruh dorazilo len hodinu pred štartom. Vďaka výnimke, ktorú im FIA udelila, mohol Štefan Rosina odštartovať z posledného miesta, i keď okrem povinnej výmeny jazdcov musel absolvovať aj 10-sekundovú penalizáciu v boxoch (kvôli výmene auta). Napokon skončili na 11. mieste.

Deň plný nehôd

Okrem nehody Alberta von Thurn und Taxisa v raňajšej kvalifikácii sa dnešný deň nezaobišiel ani bez ďalších nehôd. V šprintových pretekoch divízie D4 do 2000 cm³ skončil po niekoľkých saltách v nemocnici skúsený pretekár Marián Rajnoha, ktorého si ponechali na pozorovanie. Preteky vyhral Marek Fried na Lotus Exige GT-R.

Šprinty najsilnejšej kategórie D4 nad 2000 cm³ ukončila ťažká nehoda hokejistu Ľubomíra Višňovského na Ferrari. Vážne vyzerajúca nehoda sa našťastie zaobišla bez zranenia. Prerušené preteky nahradia novými v nedeľu ráno.
Slnečné počasie a teploty do 34 stupňov Celzia na jazdcov aj divákov čakajú aj zajtra, s majstrovskými pretekmi FIA GT1 o 13:15, ako aj s množstvom ďalších pretekov v rámci Veľkej ceny Slovenskej republiky pretekov cestných automobilov na okruhu.

Štefan Rosina opakovane povedal, že SlovakiaRing miluje. Z lásky po dnešku asi nie je ďaleko k nenávisti. Ostatné dva roky sa mu ani jedny zo 4 pretekov nepodarilo dokončiť, alebo jazdiť konkurencieschopne...

Nedeľa:

Slnkom zaliate nedeľné majstrovské preteky Majstrovstiev sveta GT1 na Slovakia Ringu vyhral, tak ako včera, tím Vita4one Racing Team s posádkou Yelmer Buurman/Michael Bartels s vozidlom BMW E89 Z4. Na druhom mieste došli do cieľa Marc Basseng a Markus Winkelhock z tímu All-inkl.com Munnich Motorsport s vozidlom Mercedes-Benz SLS AMG GT3. Do tretice sa na pódium znova postavili Nikolaus Mayr-Melnhof a Mathias Lauda na druhom vozidle BMW E89 Z4. Náš Štefan Rosina sa žiaľ dnes za volant ani nedostal. Jeho tímový kolega Albert von Thurn und Taxis dostal na ich Lamborghini Gallardo LP 560-4 tímu Reiter Engineering pomalý defekt a vozidlo musel odstaviť ešte pred plánovanou výmenou jazdcov.