HELL NRGHELL NRG
HELL NRGHELL NRG
HELL NRGHELL NRG

18.10.2010

Test Škoda Superb 2.0 TDI CR DPF

Test: Škoda Superb Combi 2.0 TDI CR DPF

Škoda Superb Combi sa mi mimoriadne páči od prvého momentu keď som ju videl na obrázkoch. Osobný kontakt s ňou nič nezmenil, práve naopak. Na rovinu vám poviem, ak by som mal kupovať veľké rodinné kombi v cene 25 - 30 000 €, Superb Combi by bol medzi novými autami jednoznažne v prvej trojke. Mnohé reklamné slogany pri uvedení nového auta v kampani preháňajú. Superb Combi medzi nás priniesla veta: Takto vyzerá úspech. Podľa mňa bol trefný vtedy a obstál aj skúšku času. Po vyše pol roku je Superb Combi totiž nie len úspechom pre klienta, v prípade, že sa pre ňu rozhodne, ale aj veľkým úspechom pre samotnú Škodu. Dokonca takým úspechom, ktorý svojej dcérke matka z Wolfsburgu závidí a chystá protiopatrenia. Ale o tom až na koniec testu...

Škoda slávi s typom Superb II, najmä s verziou Combi taký úspech, až jej ho vedenie VW závidí. Ak teda zvažujete kúpu auta v tejto triede, berte kým majú!

Superb Combi ponúka aj veľkorysí kufor, čo je celkom zrejmé už z jeho rozmerov. Základný objem 633 možno zväčšiť až na 1 865 litrov, čo sú už parametre malej dodávky. K tomu je možné za príplatok pridať komfort automatického otvárania a zatvárania piatych dverí a kladanie vecí do tohto auta je tak jednoduché a komfortné ako sa len dá. V priebehu II. polovice r2010 Škoda navyše do hry pridáva aj systém bezkľúčového odomykania, zamykania a štartovania, ktorý v Boleslavi volajú Kessy. A ak by ste sa chceli rozmanznávať ešte viac, okrem dvojzónovej automatickej klimatizácie si môžete dopriať ohromné panoramatické dvojdielne strešné okno s posúvnym predným dielom, čo je super, pretože mnohé autá prinesú len veľkú sklenenú strechu, ktorú nemožno otvoriť. A práve jej otvorenie je hlavne pre decká v peknom počasí super zážitok a radosť.

 

Že priestorová dispozíciia tohto auta je ďaleko nadštandardná sa tu spomína azda v každej sekcii. To by však nebolo dosť, ak by si vo veľkom a komfortnom aute vodič nedokázal správne sadnúť. To ale nie je problém Superb Combi. Nastaviteľné skoro všetko, jednak na sedadlách a tiež stĺpik riadenia ponúkajú spolu s riešením prístrojovky skvelé prostredie pre optimálny posed. Riadiť Superb síce nie je zážitok, ale nepochybne prináša pôžitok a spokojnosť. Cestovať v ňom je doslova radosť, hlavne na dlhé cesty. Toto je jedno z mála áut, kde sa na dlhých cestách rád a bez problémov posadím na zadné sedadlá a budem sa z toho tešiť!

Trápenie motora na valcovej brzde MAHA 4x4 v partnerskej firme MM RACING dopadlo pre dvojiltrový TDI motor nadmieru dobre. Ako vidíte na priloženom grafe, motor ponúka 131 kW (178 k) pri 3 955 otáčkach a až 363 Nm pri 2 520 ot. Z grafu zároveň možno vyčítať, že nárast výkonu tohto motora je veľmi plynulý. Ale tiež to, motor akosi neponúka maximum sily už od 1 750 ot po 2 500 ot, ale práve od 2 200 po 3 600 ot. Každopádne, tento motor dáva autu toľko sily a dynamiky, že moje želanie mať v Superb II 5, alebo 6 valcový TDI motor smeruje skôr ku kultúre chodu a lepšiemu zvuku. V žiadnom prípade nie pre nedostatok sily. Iste vám je jasné, že z tohto motora nie je extra problém softvérovou dostať 147 kW (200 k). Vravím vám, s týmto motorom je prosto radosť jazdiť, bez ohľadu na to, či si vyberiete 6 stupňový manuál, alebo robotizovanú DSG prevodovku s rovnakým počtom prevodov.

Superb môže ponúka také množstvá príplatkovej výbavy ale hlavne zaujímavé technické riešenia, že nie je vhodné ich tu menovať. Stavím sa, že by ste tento test nedočítali... :)

 

Rád by som však okrem mnohých prvkov komfortu a komplexných súčasných elektronických systémov na podvozku od ABS (protiblokovaciemu brzdovému systému), MSR (regulácie krútiaceho momentu), ASR (protipreklzového zariadenia), EDS (elektronickej uzávierky diferenciálu) a HBA (hydraulického brzdového asistenta) spomenul nový systém TSA. Osobne som ho nemal možnosť skúsiť - prívesy zväčša neťahám. Ale vy mnohí na dovolenke s karavanom oceníte inteligentný systém stabilizácie vozidla s prívesom. Stabilizačný systém TSA (Trailer Stability Assist) je automaticky v ESP. Prostredníctvom pribrzďovania kolies a zníženia sily motora motora dokáže účinne zabrániť nekontrolovateľnému rozkývaniu vozidla s prívesom do strán.

 

Navyše, Superb môžete dostať až s 9 airbagmi vrátane bočných, hlavových a kolenného airbagu vodiča. Vôbec, Škoda Superb patrí aktuálne medzi najbezpečnejšie autá na svete! Utvrdí vás v tom minuloročný, znova sprísnený bariérový test EuroNCAP, ktorého základné výsledky prinášame v obrázkoch nižšie. Kompletné hodnotenie Škody Superb II nájdete na tomto linku: http://euroncap.com/results/skoda/superb/2009/353.aspx

 

 

Škoda Superb Combi 2.0 TDI CR

 

PLUSY:

+ veľkorysí priestor,
+ spracovanie/materiály,
+ dojem/vážnosť,
+ motor výkon/ťah,
+ nadpriemerná dynamika,
+ služby prevodovky DSG II,
+ stabilita vo vysokých rýchlostiach,
+ všetko funguje ako má, ba aj lepšie,
+ robustnosť konštrukcie a interiéru,
+ vhodná pre naše necesty, nie na 18"
+ tuhšie pruženie/príjemný komfort.
+ super spotreba, cca 6,3 l/100 km
+ cena od 28 230 €MÍNUSY:

- podvozok neadekvátny majestátnosti auta,
- sterilné riadenie,
- vzadu pre vyšších než 185 cm chýba priestor nad hlavou,
- v ponuke chýba 5 alebo 6 valec TDI,
ale to je jasne dané konštrukciou,
- dotykový LCD s dlhšou odozvou - nebezpečné,


Cenník a výbavy Škoda Superb II

 

Škodu Superb, hlavne verziu Combi, považujem spolu s typom Yeti za najlepšie škody všetkých čias! Týždeň s verziou Superb Combi 2,0 TDI potvrdil, že optimálna (rozumej najlepšia možná) kombinácia sú dvojlitre. Bez ohľadu na to, či si vyberiete vznetovú verziu s výkonom 103, alebo 125 kW, alebo zážihový dvojliter turbo so 147 kW (200 k) známy napríklad z verzie Octavia RS. Každopádne, okrem drobných výčitiek je Superb Combi skvelá mašina. Ak vám môžem odporučiť, ak po ňom poškuľujete, berte! Svetom sa totiž šíria nepodložené správy o tom, že VW zvažuje výrobu III. generácie veľkej škodovky, aby Superb neohrozoval výrobky VW a Audi tak ako to robí teraz. Nuž uvidíme, ako to dopadne. TopSpeed.sk by však Superb III Škodovke, aj jej klientom naozaj odporúčal...

Peter ŠTURDÍK Komentár redakcie: Peter ŠTURDÍK

Plne chápem, že sa VW zľakol vlastného dieťaťa menom Superb Combi. Je až tak vydarené, že sa súrodenci v rodine musia báť!


Škoda Superb Combi B6 2.0 TDI CR DPF DSG
rok výroby 2010
Motor:

liatinový radový 4-valec prepĺňaný turbodúchadlom s variabilnou geometriou lopatiek turbiny uložený vpredu naprieč s priamym vstrekovaním paliva, objem 1 968 cm3, 2-ventily na valec, hliníková hlava valcov, rozvod DOHC, vŕtanie x zdvih - 81 x 95,5 mm, kompresný pomer 16,5:1, max. výkon 125 kW (170 k) / 4 200 ot, max. krútiaci moment 350 Nm / 1 750 - 2 500 ot, litrový výkon 62,5 kW (85 k) / l.

Pohon: dve suché trecie spojky, 6-stupňová robotizovaná prevodovka DSG II, pohon predných kolies,
Podvozok: nezávislé zavesenie predných kolies McPherson, vzadu viacprvková náprava, skrutné stabilizátory, kotúčové brzdy p/z - 345/310 mm, množstvo elektronikých systémov podvozka: ABS, ASR, EBD, EBA, EDS, ESP, EPS, TSA, MSR, HBA,
Kolesá: ľahkozliatinové disky, rozmery diskov 7,5 x 18", pneu 225/40 R18
Rozmery a hmotnosti:

d x š x v - 4838 x 1817 x 1510 mm, objem kufra - 633 - 1865 l, pohotovostná hmotnosť - 1 594 kg, kombinovaná spotreba -6,2 l/100 km, výkonová hmotnosť 12,7 kg/kW.

Dynamické parametre:

max. rýchlosť - 218km/h, zrýchlenie z 0 na 100 km/h - 8,9 s

Cena: Základný model - od 28 230 €,
Testovaná verzia - cca 39 500 €


DISKUSIA K ČLÁNKU - VYJADRITE AJ VY SVOJ NÁZOR

Prihláste sa, ak máte konto na TopSpeed.sk.

18.10.10 17:51 | martin

1189

93

dazdnik ma opat fascinuje...
Jazdím na: Volvo , Hyundai , Volvo

odpovedať

1 | 0

18.10.10 18:12 | OndrO
Neboj sa, onedlho tam ten dazdnik nebude. VW ho chce zrusit, lebo vraj ohrozuje prestiz passatu...:)
Jazdím na: Opel Astra, Seat Inca, Fiat Ducato

odpovedať

0 | 0

14.10.14 18:58 | Tomi
však superb 2 nový to má ešte v ponuke

odpovedať

0 | 0

18.10.10 19:27 | Števo

394

87

Maroš ked si sa zameral vo videu na ten kufor mohol si ho aj otvoriť. Neviem či si mal vo výbave aj otváranie dialkovým, ked ano mohol si ho použiť. Tiež si sa mohol pohrať zo zadnými sedačkami a ukázať ako sa sklápajú, či sa dajú napr zložiť jednou rukou, či je to jednoduché alebo treba nad tým chvílu maturovať, a či po sklopení ostane rovná podlaha. Chýbal mi aj test na vašej testovacej trati, ani nie pre výslednú dynamiku, ale pre to ako sa auto správa v zákrutách, či sa nenaklána karoséria, príp. ako zasahuje ESP,tiež ako brzdia brzdy, či nevednú pri opakovanom brzdení atď. Tiež ked si pri ňom stál mohli ste ho naštartovať ako je utlmený motor, či je počuť do kabíny na volnobehu, na dialnici atď. Proste tento test ako keby ani nebol test ale prvý dotyk alebo tak. A aby som tolko nekritizoval :) tak musím pochváliť kvalitu videa aj zvuku, tiež prostredie. Fotky sú tiež velmi pekné, myslím že to bolo v blízkosti Pieštanského letiska,a pri vojenskom historickom múzeu, je tak? :)
Jazdím na: Alfa Romeo 166

odpovedať

0 | 0

18.10.10 20:03 | MaroS TS

2721

91

Pišťa, pozri dĺžku videa teraz. Má cez 9 min. Keby tam bolo všetko čo by si si želal, malo by iste aj 15 min. a to by už bolo neúnosné a ľudia by to nedopozerali. Treba si uvedomiť, že nie všetci sú takí auto pacienti čo zaspávajú s autíčkom pod vankúšom :) Na testovaciu trať berieme len autá so športovými ambíciami, to Superb vôbec nemá a jazdiť ho tam by bolo hotové trápenie. Kufor, rovnosť podlahy a podobne zas nech riešia v médiách určených pre rodinu a dovolenkárov :) Ak by sme mali auto zhodnotiť naozaj komplexne, bolo by to na 15 min a to nie je možné robiť. Dnes chcú ľudia všetko rýchlo a hneď, hlavne na webe!
Jazdím na: BMW M3 (E92), Mercedes SLK350 (R171), BMW 318ti (E36)

odpovedať

0 | 0

18.10.10 20:42 | Števo

394

87

Maroš video som si pozeral viac-krát, ale uznaj čo si na tom aute otestoval, kedže je to test.Otestoval si sedenie v aute - aspon na videu. Teraz k tomu testu na trati. Ja som hned napísal že sa mi nejedná o dynamiku auta, že ako rýchlo vie prejsť sériou zákrut, ale ako sa auto správa v zákrutách.Nakoniec mal si ho obuté na 18-kach a na testovacej trati by mohla docela sedieť, a navyše má veľa elektronických pomocníkov ktorý by jej v zákrutách mohli pomoct. S tou podlahou to beriem tento web nie je o tom aký má auto kufor, alebo podlahu v kufri. Maroš ja viem že tento web je fun-projekt a nemôžte robiť kompletný test na dlžku jednej relácie v TV .Ja nechcem všetko hneď a rýchlo, iba ma napadlo pár vecí ktoré by sa možno hodili do testu.
Jazdím na: Alfa Romeo 166

odpovedať

0 | 0

18.10.10 23:54 | MaroS TS

2721

91

Chápem, ako si to myslel. No autá ako toto na testovaciu slalomovú trať brať asi nebudeme ani v budúcnosti. Nie každému autu treba skúšať jazdné vlastnosti na limite. Pre autá ako Superb prosto nie sú zaujímavé. Verím, že z užívateľského hľadiska sme spomenuli všetko čo klienta môže pri tomto aute zaujímať. Keď raz bude Superb RS, poriešime iné veci. Snáď chápeš...
Jazdím na: BMW M3 (E92), Mercedes SLK350 (R171), BMW 318ti (E36)

odpovedať

0 | 0

19.10.10 07:37 | Števo

394

87

Jasne, chapem toto auto nie je o sportovej jazde, ale o komfortnom presuvani z bodu A do bodu B. Spomenul si urcite vsetko co moze buduceho majitela zaujimat, len sa to auto mohlo pri tom aj trosku hybat :)
Jazdím na: Alfa Romeo 166

odpovedať

0 | 0

19.10.10 08:00 | MaroS TS

2721

91

Máš pravdu Pišta, mohlo sa a ďalšie sa budú trošku viac. Ale je to mimoriadne náročné nakrúcať auto v pohybe. Kto neskúsi, nevie... POSNAŽÍME SA.
Jazdím na: BMW M3 (E92), Mercedes SLK350 (R171), BMW 318ti (E36)

odpovedať

0 | 0

18.10.10 23:58 | MaroS TS

2721

91

A, že som otestoval len sedenie??? Neblázni! A čo výkon a sila motora + priebeh z merania, priemerná spotreba, komfort pruženia a to, že 18" disky na naše cesty na tomto aute radšej ee, a vlastne mnohé iné zistenia, ktoré máš zhrnuté v +/-? Veď toľko zistení o týchto autách nenapíše väčšina, či žiaden profi web, alebo iné médium...
Jazdím na: BMW M3 (E92), Mercedes SLK350 (R171), BMW 318ti (E36)

odpovedať

0 | 0

19.10.10 07:20 | Števo

394

87

No ved jasne tieto vsetky veci si samozrejme pospominal, ja som to mysle skor tak ze na videu co si ukazal. Mal som na mysli ze si napriklad tieto veci mohol pospominat "za jazdy" a ukazat auto viac v pohybe. Ale ved ty to robis uz dlho tak urcite vies co robis, to boli len napady co tam mohlo byt.
Jazdím na: Alfa Romeo 166

odpovedať

0 | 0

18.10.10 21:52 | Miskjo
"nedávno sme mali na test dvojliter ktorý mal pod kapotou 3.6 litrový šesťvalec" to čo za haluz? :D

odpovedať

0 | 0

18.10.10 22:39 | Peter TS
Miskjo ty provokater :)

odpovedať

0 | 0

19.10.10 11:32 | Lacospeed

190

93

Ja mam take brepty rad, je to celkom mile, riadne som sa z toho pucil... :DD Podobne ako PDF namiesto DPF :D
Jazdím na: Ford Focus

odpovedať

0 | 0

19.10.10 17:07 | MaroS TS

2721

91

Laco, PDF nebol prebt. Naozaj som si myslel, že sa to označuje ako Partikel Doppel Filter...
Jazdím na: BMW M3 (E92), Mercedes SLK350 (R171), BMW 318ti (E36)

odpovedať

0 | 0

18.10.10 23:51 | MaroS TS

2721

91

Je to riadny brept, ktorý sa nepodarilo odstrániť :)
Jazdím na: BMW M3 (E92), Mercedes SLK350 (R171), BMW 318ti (E36)

odpovedať

0 | 0

19.10.10 12:13 | Johny

1436

54

Tiež som si to pustil dvakrat že či som zle počul :-D Inak toho luftu v tej lokomotive je fakt užasne. už iba tuke zarabať :-D
Jazdím na: Toyota Mirai - najkrajsie na svete

odpovedať

0 | 0

19.10.10 11:22 | Adam Čanecký
Velmi pekna recenzia ( palcek hore ) strucne vystizne. Keby som mal decka jednoznace toto auto.

odpovedať

0 | 0

19.10.10 11:49 | Lacospeed

190

93

Podla mna k uplnej dokonalosti Superbu chyba kombinacia 2.0 TDI 170k DSG 4x4. Vidiet, ze tuto idealnu kombinaciu nechali pre Passat. Este by sa hodilo automaticke vyrovnavanie svetlej vysky na zadnej naprave, lebo plne nalozena Superb kombi nevyzera prave dostojne. Inak ten priebeh krutiaceho momentu sa mi velmi paci, posobi dost sportovo, podla neho by mal byt ten motor dost tocivy, kedze krutiaci moment klesa velmi pomaly. Odporucam nebrat tu nadhernu sklenenu strechu, ktora velmi ubera miesto nad hlavou. Naco rezerva pred kolenami, ked sa nevojde hlava? A k tomu idealnemu posedu: Mne sa takmer nevoslo prave koleno medzi stlpik volantu a stredovu konzolu - kvoli tomu je to auto pre vysokeho sofera nepouzitelne. Co sa tyka recenzie, tak bohuzial v mnohom suhlasim so Stevom. Teda okrem kuzeliek, to by mi bolo Superbu asi luto.
Jazdím na: Ford Focus

odpovedať

0 | 0

21.10.10 15:53 | Lubo

169

100

Podla informacii ktoré som sa dneska dočital sa ma práve pohon 4x4 spolu s DSG začať montovať ajk do octavie tak do Skody Superb,,,Takže dokonale auto?? :-)))
Jazdím na: Škoda 4x4 combi elegans

odpovedať

0 | 0

21.10.10 16:40 | Lacospeed

190

93

Praveze nie, dokonalost sa bohuzial nekona :-)) 4x4 s DSG sice ponukaju, ale len s motorom 140k. Do Octavie mozno akurat, Superb kombi s tym bude podla mna dost leniva. Takze stale ostane zakaznikom dilema, ci daju prednost vykonu s manualom, alebo lenivosti s automatom, alebo vykonu s automatom ale bez 4x4, vsetko spolu proste nie a nie ;-)
Jazdím na: Ford Focus

odpovedať

0 | 0

21.10.10 18:11 | Lubo

169

100

Samozrejme no výkon je už otazka riesitelna omnoho skor ako chybajuci pohon 4x4... Staci dojst na rpave miesto a so 140 konovej verzie mas do 30 minut 170 konovu...A este za mensi priplatok ako keby si si silnejsi diesel mal objednať podla cenniku...
Jazdím na: Škoda 4x4 combi elegans

odpovedať

0 | 0

21.10.10 19:23 | Lacospeed

190

93

Tak to uz je zas ina tema a bolo by to nadlho. Riesenie to ale nie je, potom tiez nie je problem dat 170k verziu na vyse 200. Seriova 170k verzia nema len inu ECU ako 140k, ale aj vacsie turbo. Naviac cipnute auto sa horsie predava...
Jazdím na: Ford Focus

odpovedať

0 | 0

23.10.10 00:25 | jhonny
"Nedavno sme mali na test dvojliter ktory mal pod kapotou 3.6 litrovy sestvalec...." WTF???

odpovedať

0 | 0

05.11.10 13:12 | dravy
je škoda ako veľmi VW zasahuje do Škodovky konečne Škodovka spravila v celku vydarenu vec a už je to ovplivňovane kvôli Passatu :(

odpovedať

0 | 0

05.11.10 13:22 | MaroS TS

2721

91

Dravy, treba si však uvedomiť, že VW má na to plné právo, lebo škodu 20 rokov vlastní a všetko knowhow čo škoda má je z nemecka a bez VW by tak dobré autá nerobila. Mnoho ľudí na zásahy Nemcov v Boleslavi nadávajú, ale keby ich nebolo, tak škoda dodnes vyrába autá ako Samara či Zaporožec, teda Favorit a Felicia!
Jazdím na: BMW M3 (E92), Mercedes SLK350 (R171), BMW 318ti (E36)

odpovedať

0 | 0

14.11.10 12:11 | MAJO
CHCEM SI KÚPIŤ SUPERB COMBI 4X4 170 KONÍ DSG PREVODOVKA,JE VHODNÁ TÁTO KOMBINÁCIA ?

odpovedať

0 | 0

14.11.10 14:22 | MaroS TS

2721

91

Majo, kombinácia, ktorú píšeš je super. Za normálnych okolností máš predokolku, keď treba tak 4x4. Pre bežný život viac než fajn.
Jazdím na: BMW M3 (E92), Mercedes SLK350 (R171), BMW 318ti (E36)

odpovedať

0 | 0

14.02.11 15:30 | Lubos
vsetci tu ale zabudaju ze povodcom toho motoru je AUDI takze tu mozu dakovat viacmenej len tejto znacke ktora tu urcuje kde sa bude aky agregat montovat a s akym pohonom ci predok ci 4X4 dakujem
Jazdím na: Ford Mondeo

odpovedať

0 | 0

20.05.11 13:51 | StanoP
Vyborne odprezentovane.. po takejto recenzii ma clovek chut navstivit SKODU a posadit sa do Suberb-u. Urcite vsak stoji za spomenutie i Ford Mondeo, ktore je svojou dlzkou prekonava i Superb, a myslim, ze i jazdnymi vlasnostami..ale to uz je skor vhodne na porovnavaci test..v kazdom pripade fain stranka a fain recenzia..

odpovedať

0 | 0

18.02.12 15:55 | norbert
zijem s rodinov v nemecku a rozhodli sme sa pre superb combi,ale nevieme pre aku verziu 1.8tsi alebo 2,0 tdi..
Jazdím na: Hyundai

odpovedať

0 | 0

19.01.14 19:13 | Ladislav
chcem kupit super b poradte prosím 1,9 alebo 2 -LITER ževraj odchadzaju trisky takže 1,9 ??? budem to viuzivat bezne aj dlhe trasi aj kratke -rozhodol som sa pre 1,9 , ale by som bral radsej dvoj liter automat prevodovkovn a co malo zere takze byy som chcel ju kupit z nemecka 1,9 a ak by bola automat dobra spotreba

odpovedať

0 | 0

15.04.14 21:14 | lubo

169

100

nazor na superb combi dsg predny pohon 125 kw alebo 4x4 manual 125 kw neviem sa rozhodnut dakujem
Jazdím na: Škoda 4x4 combi elegans

odpovedať

0 | 0


Automechanika 2016 Frankfurt