15.01.2016

V doprave sme sa zhoršili. 13 535 nehôd, zomrelo 274 ľudí

Najvypuklejším problémom minulého roka sú úmrtia chodcov. V porovnaní s rokom 2014 je to o 20 viac. Celkovo na našich cestách zahynulo v porovnaní s rokom 2014 o 15 ľudí viac, čo tiež nepoteší. Ťažké zranenia malo 1086 osôb.

 

Podľa šéfa rezortu vnútra sa minulý rok napriek zásadnému nárastu podarilo splniť cieľ, a to, aby počet obetí na cestách neprekročil číslo 300. “Naďalej sú tam však veci, s ktorými sme nespokojní,” zdôraznil minister vnútra. Prekáža najmä nárast počtu obetí medzi chodcami. “V porovnaní s rokom 2014 je to viac o 20 osôb,” uviedol. Ministerstvo vnútra tak bude podľa neho ešte viac presadzovať reflexné prvky, či osvetu. Nevylúčil ani ukladanie pokút nezodpovedným chodcom, nebude to však prioritou. Až 71% smrteľných nehôd chodcov bolo za zníženej viditeľnosti, dvaja z troch zomreli v obci. Najviac chodcov prichádza o život vo veku 51 až 70 rokov.

V r2015 zahynulo na našich cestách aj viac motorkárov, môže za to aj oveľa dlhšia sezóna pre pekné počasie.

Názor redakcie:

V mnohých obciach sa pre úsporné opatrenia v noci nesvieti pouličným osvetlením. Veľmi veľa dedín nemá doriešené chodníky a obyvatelia sú nútení chodiť po ceste. V kombinácii so zníženou viditeľnosťou, chýbajúcimi reflexnými doplnkami a stále hustejšou dopravou tu máme tieto nelichotivé výsledky smrteľných zranení.

Okrem osvetlenia mnohých obcí v noci, samostatných chodníkov sú problémom aj chýbajúce reflexné prvky chodcov a cyklistov.

Z pohľadu dopravnej nehodovosti bola v minulom roku najhoršia situácia v Žilinskom a Prešovskom kraji. V prípade Prešovského kraja však ministerstvo vnútra očakáva zlepšenie najmä pre nové úseky diaľnic, čo môže mať na vývoj nehodovosti pozitívny vplyv.

Na Slovensku sú aj okresy, kde sa vlani nestala žiadna smrteľná nehoda. Boli to Bánovce nad Bebravou a Bratislava IV.

Najčastejšími príčinami dopravných nehôd boli v roku 2015 porušenie povinností vodiča, nedovolená rýchlosť a nesprávny spôsob jazdy. “Zaznamenali sme aj prácu s iPodom, či čítanie novín za volantom. Tieto veci sú veľmi nebezpečné,” skonštatoval minister.

Vzrástol aj počet usmrtených motocyklistov, v tomto prípade to však podľa ministra mohlo súvisieť aj s lepším počasím v minulom roku, pretože mohli jazdiť v podstate až do decembra.SÚŤAŽ: Súťaž o AKU vŕtačku Starline za 65 €

AKU vŕtačka Starline za 65 € Chcem súťažiť


DISKUSIA K ČLÁNKU - VYJADRITE AJ VY SVOJ NÁZOR

Prihláste sa, ak máte konto na TopSpeed.sk.

15.01.16 11:15 | Clippy

298

86

Policajtov je na cestach viac ako holubich hovien na zeleznicnej stanici a nehodovost neklesa. Zeby robili sudruhovia niekde chybu? Keby sa mozno vys*ali na vyvazanie svojich prdeli na 6-valcoch po dialniciach a Pristavnom moste a isli by do miest medzi ludi strazit prechody, cesty pri Kauflande s dochodcami a skoly tak by s im mozno aj podarilo tu statistiku zlepsit. Ale to by uz asi nebolo take pohodlne a vynosne...
Jazdím na: Audi RS4 B8 Avant Nogaro

odpovedať

13 | 0

15.01.16 13:34 | johan
nie nie, viac radarov treba! a tiez prezbrojit policajny zbor

odpovedať

0 | 0

15.01.16 21:19 | Zabiak zeleny ozbrojeny
Netrep, nehodovost dlhodobo klesa. Ze zrovna ten najhorsi ukazovatel medzirocne povyskocil, to este nic neznamena.

Treba dalej budovat cesty, na niektore miesta v obci mozno osadit stacionarne radary, aby to par expertom neskoro v noci neutekalo prilis vysoko do trojcifernej oblasti a zacat velmi tvrdo postihovat agresivne spravanie - neumoznenie predbehnutia, vybrzdovanie, opakovane predbiehania v neprehladnych usekoch, nerespekt ku slabsim ucastnikom premavky, pouzianie auta ako zastrasovaci prostriedok a podobne.

odpovedať

0 | 0

15.01.16 14:08 | fayn

173

70

“Zaznamenali sme aj prácu s iPodom, či čítanie novín za volantom. Tieto veci sú veľmi nebezpečné,”
ked chce clovek ist na svk podla MPR tak nezostava ine len si fakt otvorit dajaku knihu lebo ked ma ist clovek 50 tam kde sa da ist 100 tak samozrejme pozornost neudrzi

odpovedať

0 | 0

15.01.16 17:23 | Tango030

57

74

Treba zdvihnúť pokuty,to tak Kaliňácky typické :D určite sa tým všetko vyrieši.
Jazdím na: Ford

odpovedať

2 | 0

15.01.16 21:42 | slovan
Kde je kalinuk a jeho kydy

odpovedať

0 | 0


Automechanika 2016 Frankfurt