Na európskych cestách zahynie ročne mnoho účastníkov premávky. K početnej skupine patria aj chodci, ktorí patria medzi tých najzraniteľnejších. Automobilky preto venujú už roky pozornosť aj ochrane chodcov pri náraze. Inžinieri navrhujú autá s takým ohľadom, aby pri náraze s človekom minimalizovali zranenia. Posledné roky sa však dostáva do popredia aj autonómne brzdenie s detekciou chodcov, pomáha najmä nepozorným účastníkom premávky.

EuroNCAP tiež už roky vyhodnocuje úroveň bezpečnosti jednotlivých automobilov pri strete s chodcom. Analyzuje pritom predný nárazník, kapotu a čelné sklo, ale aj spomínané autonómne brzdy.


Autá s najlepšou ochranou chodcov (podľa EuroNCAP)

 

1, Mazda MX-5


Malý roadster z Japonska získal v hodnotení EuroNCAP za ochranu chodcov až 93%! Ide o najlepší výsledok aj vďaka vystreľovacej kapote.
 

2, BMW Z4


Aj druhé miesto okupuje roadster, ide o BMW Z4 s výsledkom 91%. Ani v tomto prípade nechýba aktívna kapota.

 

3, Infiniti Q30


Tretia priečka patrí značke Infiniti a kompaktnému typu Q30. Poteší najmä výborná ochrana nôh. Q30 má navyše aj autonómne brzdenie, ktoré dokáže v meste zabrániť zrážke alebo zmierniť jej následky.

 

4, Volvo V40


Značka známa najmä pre vysokú bezpečnosť v zozname nechýba. Volvu V40 patrí štvrté miesto. Navyše ponúka vonkajší airbag pre ochranu chodcov, vďaka čomu má za ochranu hlavy najvyššie skóre.
 

5, Mazda CX-3


Jediný crossover v TOP5 je Mazda CX-3. Aj napriek chýbajúcej prednej kapote má za ochranu chodcov výborných 84%.


Na druhom konci tabuľky sú väčšinou veľké autá ako Jeep Compas (23%), Peugeot Expert (26%), Fiat Scudo (26%) a Citroen Jumpy (26%). Celkom prekvapí aj zlý výsledok Volva C30 z roku 2009, za ochranu chodcov získalo len 26%.


Zdroj: carscoops, euroncap