Zas a znova tu máme rovnaký príbeh stočených kilometrov. Spoločnosť Cebia včera zverejnila tlačovú správu, v ktorej prezentuje výsledky svojej činnosti. Ak ste niekedy kupovali jazdené auto, tak dobre viete, že stav najazdených kilometrov môže byť naozaj len orientačné číslo. Spoločnosť Cebia sa snaží pomáhať všetkým ľuďom, ktorí sú odkázaní na jazdenky, prostredníctvom svojho systému AUTOTRACER, ktorý prevádzkuje na stránke skontrolujsiauto.sk (skontrolujsiauto.cz).

Koľko kilometrov má vaše auto?

Počas 6 ročného fungovania systém odhalil 516 tisíc vozidiel s upraveným počtom najazdených kilometrov. Za prvých 5 mesiacov tohto roku ich bolo 100 tisíc. Celkový počet takýchto vozidiel predstavuje 40 %. Cebia však uvádza, že podiel „stočených“ áut nerastie.

 

Značky, u ktorých dochádza k úpravám tachometrov najčastejšie:

1. ŠKODA
2. FORD
3. VOLKSWAGEN
4. BMW
5. PEUGEOT
6. AUDI
7. RENAULT
8. OPEL
9. CITROËN
10. MERCEDES-BENZ

 

40% podiel "stočených" áut je podľa môjho názoru málo. Minimálne v rámci dovezených áut je toto číslo oveľa vyššie.

V autobazároch je šiký výber. Stačí si vybrať. Cebia sa snaží byť radcom.

Rekordmanom je VW Passat, ktorý mal upravené počítadlo o 500 tisíc km! 250 tisíc najazdených kilometrov bolo v skutočnosti 750 tisíc. Druhé miesto drží Škoda Superb so znížením o 348 tisíc km (zo 499 tisíc na 151 tisíc km). Bronzovú priečku obsadila Octavia, ktorú niekto omladil o 192 tisíc km (z 273 tisíc na 81 tisíc km).

 

Je teda evidentné, že kultúra stáčania kilometrov sa nechystá na ústup. Mnohí vidia nádej v zavedení nového trestného činu „stáčania kilometrov“, ktorý nám však v konečnom dôsledku vôbec nepomôže. Jedinú istotu v počte najazdených kilometrov bude aj naďalej prinášať kúpa nového auta.

 

Zdroj: tlačová správa

Prečítajte si aj:  Stočené kilometre opäť mieria do parlamentu