Niekomu nevydrží nové vozidlo ani dva roky a už ho mení za nové, no niekto si nechá auto od novoty aj po dobu 20 rokov. Ako dlho si nechávate nové auto po nákupe vy? Sú autá, ktorých sa pre ich poruchovosť alebo pre iné dôvody určite radi zbavíte čím skôr. No ak vám auto robí radosť, prípadne má nízke prevádzkové náklady a nie ste s ním každý mesiac v servise, tak môže byť lúčenie o niečo ťažšie.

Rebríčku dominujú autá určené pre zábavu a hlavne víkendové využitie. K športiakom a roadsterom si človek väčšinou vybuduje citový vzťah, keďže to nie je len premiestňovadlo, a preto si ich necháva dlhšiu dobu.

Podľa štatistiky iSeeCars z USA si nechávajú prví majitelia v priemere auto po dobu 7,3 roka. Rekordérom je však veľké japonské SUV. Toyotu Land Cruiser si nechá prvý majiteľ v priemere až 10,6 roka. To je naozaj slušné číslo. Dvojkou je roadster Porsche Boxster a o tretiu priečku sa delí Mercedes SLK s SUV Ford Expedition. Keďže sme však v Európe, tak v zozname vynecháme autá, ktoré tu nie sú bežné a zahrnieme len tie relevantné.

Aké autá si nechávajú prví majitelia najdlhšie?

Poradie Typ Priemerná doba vlastníctva (roky)
1. Toyota Land Cruiser 10,6
2. Porsche Boxster 9,9
3. Mercedes SLK 9
4. Audi TT 8,8
4. Chevrolet Corvette 8,8
6. Mercedes SL 8,7
7. Volkswagen Passat 8,7
8. Mazda 6 8,6
9. Honda Accord 8,4
10. Honda Civic 7,9

 

Rebríčku dominujú autá určené pre zábavu a hlavne víkendové využitie. K športiakom a roadsterom si človek väčšinou vybuduje citový vzťah, keďže to nie je len premiestňovadlo, a preto si ich necháva dlhšiu dobu. No nájdeme tu aj vysoko spoľahlivé a praktické japonské autá ako Toyotu Land Cruiser, Mazda 6, Hondu Accord a Hondu Civic. Do TOP10 sa dostal aj nemecký Volkswagen Passat.

 

A ako často meníte autá vy? Striedate ich ako ponožky alebo ste im verní dlhé roky?

 

Zdroj: iSeeCars