Určite sa zhodneme, že agresivita na cesty nepatrí. Človek by mal byť dostatočne psychicky odolný na to, aby mohol sadnúť za volant. Správanie iných by nás nemalo nijak rozhádzať, ale sme ľudia, takže nie sme dokonalí. Určite vás preto dokáže niečo poriadne naštvať. Niekoho rozruší trúbenie, iného pomalá jazda, nepoužívanie smeroviek, či lepenie na nárazník a podobne.

Kto  je za volantom menej emočne stabilný, muži alebo ženy? Štúdia na 1000 britských vodičoch ukazuje, že ženy sa naštvú o 12 % pravdepodobnejšie oproti chlapom.

Hovorí sa, že v aute sme oveľa agresívnejší, než za iných okolností. Údajne sa cítime v zavretej plechovici anonymnejšie a preto častejšie trúbime, blikáme, či nadávame iným účastníkom premávky. Niektorí jedinci majú potrebu vychovávať iných vodičov a ďalší si chcú riešiť vypäté situácie ručne. Potvrdzuje to aj nespočetné množstvo videí z celého sveta, kde vodiči nedokážu zvládať emócie.


Kto  je za volantom menej emočne stabilný, muži alebo ženy? Štúdia na 1000 britských vodičoch ukazuje, že ženy sa naštvú o 12 % pravdepodobnejšie oproti chlapom. Zistili to výskumníci z Goldsmith, University of London.

 

„Nežnejšie pohlavie“ prejavilo agresívne správanie o 13 % častejšie, keď iný vodič nepoužil smerovku. Ženy znášajú horšie aj pasažiera, ktorý im rozpráva do šoférovania. Veľmi citlivo reagujú aj na trúbenie, alebo negatívne poznámky iných vodičov.


Jeden z autorov štúdie, Patrick Fagan tvrdí, že za odlišným správaním je genetika. „Evolučná teória naznačuje, že predchodkyne dnešných žien si museli vyvinúť inštinkt pre vytušenie nebezpečenstva, zatiaľ čo boli muži na love a jaskyňa zostala nechránená,“ vysvetľuje Fagan. Aj preto ženy na negatívne podnety reagujú agresívnejšie a ľahšie sa dostanú do stavu frustrácie.

 

AKÉ SPRÁVANIE INÝCH VODIČOV VÁS NAJVIAC ROZČUĽUJE?

 • Drzanie sa stredovej čiary ( 2% )

   

 • Nepoužívanie smeroviek ( 9% )

   

 • Pomalá jazda ( 24% )

   

 • Rýchla jazda ( 0% )

   

 • Kľučkovanie z pruhu do pruhu ( 0% )

   

 • Zavadzanie v ľavom alebo strednom pruhu ( 14% )

   

 • Zlé používanie svetiel alebo hmloviek ( 4% )

   

 • Telefonovanie, písanie správ... ( 2% )

   

 • Trúbenie, blikanie, vykrikovanie ( 1% )

   

 • Lepenie na váš nárazník ( 43% )

   

Odpovedalo 215 ľudí  

Chcete sa otestovať ako ste na tom s emóciami za volantom? Patrick Fagan v spolupráci so značkou Hyundai zostavil v anglickom jazyku online emočný test vodiča (DET). Nájdete ho tu: http://houseofhyundai.com/

 

Zdroj: plymouthherald