Väčšina motoristov má isté povedomie o tom, že v predpísaných intervaloch treba meniť prevádzkové kvapaliny. To, že treba meniť motorový olej je úplne bez debaty. To vie úplne každý majiteľ vozidla. Polemika môže nastať jedine pri intervale. Najmä v dnešnej dobe, keď mnohé automobilky predĺžili interval až na 30 000 km. Odborníci napriek tomu stále radia tento interval skrátiť na polovicu.

 

 

Druhou kvapalinou, o ktorej výmene sú ľudia ako tak oboznámený je brzdová kvapalina. Prečo ju treba meniť? S vekom sa totiž znižuje jej bod varu. Pri jej prehriatí napríklad pri opakovanom prudkom brzdení výrazne klesá brzdný účinok systému. Jej výmenu samotní výrobcovia odporúčajú každé 2-3 roky. Čo však ďalšie kvapaliny? Viete napríklad ako často treba meniť olej v prevodovke?

Oplatí sa meniť aj olej v prevodovkách s "doživotnou náplňou"

Kedy vymeniť olej v prevodovke?

Viaceré automobilky už nepredpisujú interval výmeny oleja v prevodovke s tým, že náplň je na celú životnosť auta. Treba si však uvedomiť, že plánovaná životnosť áut sa za posledných 30 rokov výrazne skrátila. Ak teda chcete udržať svoje auto v dobrej kondícii aj po skončení záruky, oplatí sa sem tam venovať trochu pozornosti aj prevodovke. Zanedbaná výmena oleja v prevodovke sa vám totiž neskôr na staršom aute môže riadne predražiť. Kedy teda dať prevodovke nový olej? Odborníci tvrdia, že je dobré meniť olej v prevodovke približne každých 60 -70 tisíc km. A to aj v automatickej aj v manuálnej prevodovke. Záleží aj od toho kde a ako jazdíte. Ak často ťaháte príves, venujete sa amatérskemu motoršportu, alebo obľubujete  jazdu v tvrdom teréne je dobré interval výmeny skrátiť. Ak naopak jazdíte málo, je dobré olej v prevodovke vymeniť aspoň každých 5 rokov. Olej totiž starne a jeho vlastnosti s vekom degradujú.

 

Pri výmene dbajte na dodržanie špecifikácie oleja predpísanej výrobcom. Tu sa naozaj neoplatí experimentovať. Rovnako dôležité je správne množstvo olejovej náplne. Náročnosť výmeny oleja v prevodovke záleží od typu prevodovky. Najmä pri niektorých typoch automatických prevodoviek to nie je jednoduchá záležitosť. Preto sa radšej obráťte na odborný servis.