Ak videokanál TopSpeed.sk YouTube.com náhodou nesledujete pravidelne, nebodaj vôbec a o každom našom videu viete len vďaka článkom na webstránke, možno vám toto informačne mimoriadne zaujímavé video ušlo. Ako funguje BMW i8 by bola veľká škoda nevidieť. To, čo sa z neho dozviete, formuje už neďalekú budúcnosť. Vďaka odborníkovi podrobnejšie rozoberáme princípy fungovania jedinečného športového hybridu BMW i8.


Nielen môj nedávny videotest, ale viacero našich článkov predtým potvrdzujú, že futuristické BMW i8 je nielen konštrukčne, ale hlavne technologicky komplexná, zložitá a v mnohých oblastiach detailne premyslená mašina. Športový plug-in hybrid je schopný pracovať s pohonom len prednej nápravy, zadnej nápravy, alebo oboch náprav. To podľa zvoleného jazdného režimu, stavu nabitia akumulátorov a jazdného štýlu vodiča.

BMW i8 položilo základy novej kategórie áut - športových hybridov. Mnohými nápadmi a riešeniami už formuje budúcnosť.

Pohon 4x4 si však v tomto prípade nespájajte so známym xDrive. BWM i8 má celkom iné riešenie. Veľmi umne totiž spája celkom odlišné systémy. Dva druhy pohonu (elektrický a spaľovací motor), dve prevodovky (6-stupňový automat a 2-stupňovú planétovú prevodovku), schopnosť rekuperovať deceleráciou, využitím 1,5 litrového 3-valcového motora ako generátora energie, alebo pomocou nabíjania káblom z elektrickej siete. No nielen to. BMW i8 je premyslené aj v oblasti aerodynamiky, jazdnej dynamiky, rozloženia hmotnosti stavebných materiálov, pevnosti, pasívnej bezpečnosti a v neposlednom rade dizajnu.

 

Ak vás to auto zaujíma viac, nasledovné video dá odpoveď na mnohé otázky, ktoré by vám ani nenapadlo pýtať sa. Pohodlne sa teda usaďte a vychutnajte si polhodinovú rozpravu o komplexnosti jedinečného športového hybridu. Ako funguje BMW i8 nám podrobnejšie predstaví produktový špecialista a zároveň môj kolega - inštruktor SuperDRIVE školy bezpečnej jazdy Noro MIKULEC.

TEST BMW I8

Marketing BMW tvrdí, že typ i8 je revolúciou vo svojej triede. Doslova je to podľa nich prvé športové auto s hodnotami ...

11. 06. 2017