Dnes pokračujeme v historickom okienku. Neprinesieme však žiadny konkrétny model. Zablúdime dobrých 70 rokov späť a ukážeme si, ako to vyzeralo na vtedajšom autosalóne v Československu. Autosalóny sa už vtedy u nás konali pravidelne. História je ďaleko rozsiahlejšia, ako by si mnohí mysleli. Usporadovali ich aj pred prvou, aj pred druhou svetovou vojnou. S prestávkami, ale opakovane.

Na prvom povojnovom autosalóne predstavili z domácej produkcie Škodu 1101, alebo aj legendárny Tatraplan. 

2 roky po skončení 2. svetovej vojny sa v Európe konali dokonca len tri medzinárodné autosalóny. V Ženeve, v Paríži a tretie miesto obsadila stovežatá Praha. Po prvýkrát sa v hlavnom meste konal autosalón v roku 1905 a opakoval sa v pravidelných dvojročných intervaloch, a to až do roku 1937. Vojna tento trend stopla. Po dlhých 10 rokoch, kedy boli Európania trápení vojnou, investovali krajiny veľa peňazí do vojenských strojov a techniky.  A popritom sa zviezli aj autá. Po 10 rokoch vývoja bolo toho dosť, čo mohli verejnosti predstaviť. Medzi najvýznamnejšie premiéry patril jednoznačne Tatraplan (Tatra 600), ktorý vydržal vo výrobe len 5 rokov. Návštevníci si mohli pozrieť aj stroje zahraničných výrobcov. Niektoré dokonca aj spoza oceána! Na autosalóne nevystavovali len osobné autá, ale aj úžitkové, autobusy, či motocykle. Proste všetko, čo malo motor a pohybovalo sa po ceste.

 

Na autosalón sa prišli pozrieť aj mnohí vtedajší pohlavári. Medzi nimi aj neskorší prezident Ludvik Svoboda a mnoho iných.


Po tomto autosalóne sa dlhé desaťročia v hlavnom meste Českej republiky nič nedialo. Brány prvého moderného autosalónu organizátori otvorili až v roku 1991.

AUTÁ NAŠICH RODIČOV: ŠKODA 440-450, SPARTAK, OCTAVIA, FELICIA

AUTÁ NAŠICH RODIČOV: ŠKODA 440-450, ...

Keď sa povie Felicia alebo Octavia, každému napadnú aktuálne typy vyrábané od 90. rokov. V historickom okienku zablúdime ...

12. 03.
AUTÁ NAŠICH RODIČOV: ŠKODA 1200, 1201, 1202

AUTÁ NAŠICH RODIČOV: ŠKODA 1200, 1201, ...

Pred pár mesiacmi som s kolegom pripravil článok, v ktorom sme zaspomínali na „embéčky“. Ohlas bol, podľa očakávania ...

05. 03.