V predošlej časti seriálu starostlivosti o auto sme sa zaoberali voskovaním karosérie. Odporučili sme vám intenzitu voskovaní a predstavili tie najodolnejšie vosky vhodné pre ochranu karosérie auta v našich podmienkach. Teraz si predstavíme možnosti, ako a akú údržbu autu počas zimy poskytnúť. (Všetky články seriálu starstlivosti o čistotu auta v spolupráci s ručnou umyvárkou KV detail nájdete v pravom stĺpci nižšie).

 

Pre vašu bezpečnosť a komfort: Tekutý stierač
 

okrem tuhého vosku alebo sealantu je vhodné na sklá aplikovať nano-technológiu. Tzv. tekutý stierač, ktorý zabezpečí lepší odvod vody/snehu a tým zásadne zlepší výhľad. Sneh/ľad sa na sklo neprilepia tak silno a dajú sa ľahšie odstrániť. Vďaka tomu sa na sklo tiež usádza menej špiny. To znova zaistí lepšiu viditeľnosť. Tekutý stierač je vhodné aplikovať na všetky sklá, nielen čelné. 

Aj pri starostlivosti o auto platí stará pravda v duchu - lepší gram prevencie ako kilogrami liekov.

Rozmrazovač autoskiel

V prípade, že je auto pod snehovou príkrivkou a nemáte veľa času na "oškrabávanie", je vhodné použiť rozmrazovač skiel. Skvelý je napríklad Autoglym De-icer, ktorý použite hlavne na čelké sklo. Na bočné a zadné sklá odporúčame použiť iba v prípade, ak auto nie je voskované. Spustením stieračov skôr, ako sa námraza zmení na ľadovú kašu, riskujete odtrhnutie tenkej hrany na gumičkách a poškodenie stieračov. Radšej postriekajte sklo znova rozmrazovačom. Pokiaľ sa o auto staráte zodpovedne a vosk ste mu dopriali, bočné sklá De-Icerom nerozmrazujte.  Po stečení produktu zo skiel na lak oslabi vrstvu vosku na dverách.

Metličky na odhŕňanie snehu môžu byť problém

Pri odmetaní snehu zo strechy si dávajte veľký pozor! Najlepšie je, samozrejme, auto garážovať. Väčšina na to však podmienky nemá. Sneh z áut je nutné odhrnúť ešte pred jazdou. Sú na to paragrafy a hrozí pokuta. Robte to teda opatrne, s ohľadom na auto, na ktorom vám záleží. Klasické metličky lak bezproblémov doškriabu. Na jar vás potom čaká nepríjemné zistenie - poškriabaný lak. Na odstránenie snehu použite radšej mikrovláknovú rukavicu alebo bezpečnú pogumovanú stierku.

Pravidelné sprchovanie
Pre solenie ciest dbajte na pravidelný oplach. Stačí rýchle talkové opláchnutie. Odstráni soľ a najväčšie nečistoty. Pokiaľ je auto extrémne zanesené soľou, nešetrite a doprajte mu komplet umytie. Napríklad toto, pre voskované autá jedines PH neutrálnym šampónom.

 

Interiér ocení gumené rohože
Prevenciou a ochranou interiéru sú gumené rohože. Ak ich používať nechcete, sihanite po nano-technológii v spreji. Zabezpečí, že špinavá voda z topánok sa nevsiakne do štruktúry tkaniny, ale ostane na povrchu a dá sa ľahšie odstrániť. Radi vám ju aplikujú v ručnej autoumyvárni KV Detail v bratislavskom Ružinove.

 

Hlavne pre agresívnu soľ je vhodné auto v zime osprchovať napriek tomu, že čoskoro bude znova špinavé. Tu nejde o krásu, ale prevenciu a údržbu.