Tento rok na Concourso d’Elegance vo Villa d’Este v severnom Taliansku oslávilo dizajnérske štúdio Zagato 60. výročie spolupráce s automobilkou Aston Martin. Ako oslavu šiestich dekách predstavili nádherný koncept Aston Martin Vanquish Zagato. Spolupráca týchto dvoch spoločností priniesla viacero zaujímavých áut, pozrime sa na niektoré z nich.

1960 Aston Martin DB4 GT Zagato

Aston Martin chcel ľahšiu DB4, poveril štúdio Zagato, aby im takú navrhli. A výsledok? Jedno z najraritnejších áut na svete. V 60-tych rokoch vyrobili len 19 áut z plánovaných 25, vtedy jednoducho nebol väčší dopyt. Ultraľahké DB4 GT sa zriedkavo objaví na niektorej aukcii, cena ľahko prekročí aj 15 miliónov dolárov.

Aston Martin DB4 GT Zagato je jedným z najraritnejších áut na svete

1985 Aston Martin V8 Vantage Zagato a 1986 Aston Martin V8 Volante Zagato

Po vyše dvadsiatich rokoch Aston Martin a Zagato obnovili spoluprácu a vytvorili kopu limitovaných edícií, ktoré vyzdvihovali znovuzrodenie automobilky Aston Martin. Symbolmi spoločného úsilia bolo kupé V8 Vantage Zagato, z ktorého vyrobili 52 kusov a otvorená verzia V8 Volante Zagato v počte 37 kusov. Charakteristickým znakom auta bola kontroverzná maska.

Aston Martin V8 Vantage Zagato charakterizovala hranatá maska

2011 Aston Martin V12 Zagato

V12 Zagato bolo nielen pekné ale aj rýchle. Automobilka chcela dokázať, že aj krásne auto dokáže uspieť na pretekoch. S V12 Zagato štartovali v roku 2011 na 24-hodinovke na Nürburgringu kde obsadili 5. a 6. miesto v triede SP8. Automobilka vyrobila V12 Zagato homologované do cestnej premávky v počte 150 kusov.

Aston Martin V12 Zagato bol nielen pekný ale aj rýchly

2014 Aston Martin Virage Shooting Brake

Toto auto vzniklo ako jednokusová špecialita pre neznámeho zákazníka z Európy. Chcel mix talianskeho štýlu a britsky praktického auta. Virage je trojdverové kombi, takže je jedným z mála skutočných Shooting Brake na svete.

Z Aston Martin Virage Shooting Brake vyrobili len jediný kus

JE ASTON MARTIN AM ZAGATO VANQUISH NAJKRAJŠÍ ARISTOKRAT DESAŤROČIA?

JE ASTON MARTIN AM ZAGATO VANQUISH ...

Britský Aston Martin, legenda v oblasti drahých športových áut, sa pred piatimi rokmi znova spojil s talianskou ...

26. 05. 2016
ASTON MARTIN VIRAGE SHOOTING BRAKE - BRIT S TALIANSKYM DIZAJNOM

ASTON MARTIN VIRAGE SHOOTING BRAKE - BRIT S ...

Známa talianska karosáreň Zagato oslavuje 95. výročie špeciálne upraveným modelom od Aston Martin. Automobil má ...

30. 12. 2014
ASTON MARTIN V12 ZAGATO

ASTON MARTIN V12 ZAGATO

Koncept Aston Martin V12 Zagato sa ukázal nedávno na výstave Concorso d'Eleganza v Taliansku. Nejde ale o žiadne dizajnérske ...

23. 05. 2011