Vonku je síce treskúca zima, no Audi sa už pripravuje na leto. Na prebiehajúcom autosalóne v Detroite totiž predstavilo nové Audi A5 a S5 Cabriolet. Podrobnosti o nich síce automobilka zverejnila už koncom minulého roka, no výstavnú premiéru absolvovali až teraz. Kabriolet tak doplnil klasické kupé A5 a A5 sportback v ponuke typu A5.

Audi A5 dostalo plátennú strechu, tuhšiu karosériu a mikrofóny v bezpečnostných pásoch.

Streche A5 Cabriolet stačí na otvorenie 15 s.

Auto samozrejme vychádza z kupé Audi A5 a najvýraznejšou zmenou je otváracia plátenná strecha. Tá je akusticky odhlučnená a vodič ju dokáže otvoriť alebo zatvoriť aj počas jazdy až do rýchlosti 50 km/h. Na jej ovládanie už nemusí držať ovládač celú dobu ako je to zvykom. Stačí potiahnuť ovládač a strecha sa behom 15 s otvorí. Zatvorenie jej trvá o niečo dlhšie a potrebuje na to 18 s.

Karoséria novej generácie A5 Cabriolet je o 40% tuhšia ako karoséria predchodcu

Klasickou výzvou, s ktorou sa musia konštruktéri pri návrhu kabrioletov popasovať, je tuhosť karosérie. Preto do karosérie A5 Cabriolet pribudli výstuhy a zosilnené prahy. Automobilka dokonca prezentuje, že karoséria novej generácie A5 Cabriolet má o 40 % väčšiu torznú tuhosť ako predchodca. Jej tuhosť je dokonca údajne najväčšia v triede. Aj napriek tomu je v závislosti od výbavy nová generácia až o 40 kg ľahšia ako predchodca. Konštruktéri samozrejme nezabudli ani na bezpečnosť. Otvorená A5 má preto hliníkové profily, ktoré sa automaticky vysunú pri hrozbe prevrátenia a bočné airbagy, ktoré chránia hlavu a trup.

A5 Cabriolet príde na trh v troch motorických verziách. Na výber bude benzínový motor 2,0 TFSI s výkonom 185 kW (252 k) a dva naftové motory. Prvý je 4-valec 2,0 TDI s výkonom 140 kW (190 k) a druhý je 6-valec 3,0 TDI s výkonom 160 kW (218 k). Po spustení predaja k nim pribudnú ešte ďalšie výkonové verzie. Audi ponúkne motor 2,0 TFSI v slabšej verzii s výkonom 140 kW (190 k) a motor 3,0 TDI zasa v silnejšej verzii s výkonom 210 kW (286 k). Motory budú kombinované s troma typmi prevodoviek. V ponuke bude 6-stupňová manuálna prevodovka, 7-stupňová dvojspojková prevodovka S tronic a 8-stupňová automatická prevodovka tiptronic s hydrodynamickým meničom. K dispozícii budú aj tri typy pohonu. Samozrejme pohon predných kolies, pohon Quattro ultra s pripájaním zadnej nápravy a permanentný pohon všetkých kolies Quattro.

Audi S5 Cabriolet zrýchli na 100 km/h iba o 0,3 s pomalšie ako kupé.

Audi pripravilo aj športovú verziu Audi S5 Cabriolet. Pod jeho kapotou bude pracovať prepĺňaný 6-valec 3,0 TFSI, ktorý ponúkne výkon 260 kW (354 k) a maximálny krútiaci moment 500 Nm. Motor je v S5 spojený s 8-stupňovou prevodovkou tiptronic a nechýba ani permanentný pohon všetkých kolies Quattro. S5 Cabriolet dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h za 5,1 s, čo je o 0,3 s pomalšie ako kupé. Maximálna rýchlosť je obmedzená na 250 km/h.

Audi A5 a S5 Cabriolet príde na prvé trhy v Európe v marci tohto roku. Základná cena A5 Cabriolet je v Nemecku určená na 49 350 €. S5 Cabriolet bude v Nemecku začínať na cene 67 800 €. Cena však vďaka bohatému zoznamu príplatkov môže citeľne stúpnuť. Medzi voliteľnými prvkami nechýbajú napríklad Audi Matrix LED svetlá, alebo dynamický posilňovač riadenia s premenlivým prevodovým pomerom. Nechýbajú ani asistenčné systémy, ktorých Audi pre A5 ponúka až 30. Je medzi nimi adaptívny tempomat, asistent jazdy v zápche, asistent udržania v jazdnom pruhu, čítanie dopravných značiek, parkovací asistent, alebo asistent efektívnej jazdy, ktorý využíva údaje z GPS. Vo výbave však nájdeme aj zaujímavosti ako mikrofóny v bezpečnostných pásoch predných sedadiel, ktoré umožňujú napríklad hlasové ovládanie aj pri otvorenej streche. Nechýba ani Audi virtual cockpit, alebo systém MMI.

Zdroj: Audi

PREDČASNE ODHALILI NOVÉ AUDI A5, VYZERÁ AKO PREDCHODCA

PREDČASNE ODHALILI NOVÉ AUDI A5, VYZERÁ ...

Audi nečakalo s premiérovou nového typu A5 na významný autosalón, ale odhalila ho doma v Ingolstadte. Podobný postup sme ...

03. 06. 2016
2. GEN. AUDI A5 SPORTBACK JE ATLETICKEJŠIA A BUDE JAZDIŤ AJ NA PLYN

2. GEN. AUDI A5 SPORTBACK JE ATLETICKEJŠIA ...

Audi minulý rok predstavilo piatu generáciu typu A4 označenú B9. Mnohých zaskočila nevýrazným vzhľadom, ktorý sa iba ...

14. 09. 2016
TEST: AUDI A4 B9 AVANT 2,0 TDI S-TRONIC

TEST: AUDI A4 B9 AVANT 2,0 TDI S-TRONIC

Audi A4 prišlo minulý rok v novej generácii B9. Nie, nie je to iba facelift. Ozaj ide o úplne nové auto, aj keď vizuálna ...

10. 05. 2016
POHON QUATTRO ULTRA MÁ DVE SPOJKY, DOKÁŽE UŠETRIŤ 0,3 L/ 100 KM

POHON QUATTRO ULTRA MÁ DVE SPOJKY, DOKÁŽE ...

Iba nedávno sme vám predstavili systém pohonu všetkých kolies i-Activ od Mazdy a systémy pohonu 4x4, ktoré ponúka Ford. ...

19. 02. 2016