Prebiehajúci autosalón v Los Angeles nám prináša ďalšiu novinku v podobe špeciálnej verzie Audi R8 s prívlastkom „competition“. Pod týmto názvom sa neskrývajú len dizajnové zmeny ale aj výkonnejší motor či odľahčenie. Audi R8 competition má z pomedzi bežných verzií najbližšie pretekárskemu špeciálu R8 LMS ultra. Zvýšený výkon robí z verzie competition to najvýkonnejšie produkčné auto s atmosférickým motorom, aké kedy značka so štyrmi kruhmi predstavila.

Audi R8 Competition poháňa upravený 5,2 litrový V10 motor.

Srdcom automobilu je starý známy 5,2 litrový vidlicový desať valec, ktorý však prešiel vylepšením a po novom bude produkovať 425 kW (578 koní). Spriahnutý bude výhradne so samočinnou sedemstupňovou dvoj spojkovou prevodovkou S-tronic. V tejto kombinácii zvládne akcelerovať z 0 na 96 km/h za 3,2 sekundy a maximálka leží na 320 km/h. Čo robí z verzie competition najrýchlejšiu R8 vôbec. Motor ponúka rovnaký výkon ako pretekárska verzia R8 LMS ultra. Podľa Audi ide o veľmi spoľahlivý motor, pretože väčší servisný zásah si vyžiada až po absolvovaní 29 000 km v pretekárskych podmienkach (teda približne jednu závodnú sezónu).

Audi R8 competition dostalo v rámci odľahčovania mnoho karbónových dielov.

Ďalšie zmeny a vylepšenia sa týkajú napr. výfukovej sústavy, ktorá bola upravená pre vyšší výkon a dostala čierne leštené koncovky výfukov. R8 competition je tiež vybavená čiernymi leštenými diskami, ktoré na zadnej náprave obúvajú pneumatiky so šírkou 305 mm. O brzdenie sa postarajú keramické brzdy, ktoré sú doplnené červenými piestikmi. Exteriér limitovaného vozu nesie čierne karbónové doplnky v  matnom odtieni napr. zadné krídlo, motorový priestor, spätné zrkadlá, predný spojler a zadný difúzor. V interiéri tiež objavíme karbón, ktorý je použitý na stredovom tuneli a paneloch dvier.


V podstate ide o najbrutálnejšiu „obyčajnú“ R8, ktorú ma značka zo štyrmi kruhmi v ponuke. Audi R8 competition malo za vzor pretekársku verziu R8 LMS ultra, ktorá je vo svete závodov veľmi úspešná. Ako som už naznačil ide o limitovanú verziu, takže ide o auto iba pre vyvolených. Automobilka ohlásila produkciu 60 kusov pre americký trh, či sa auto ukáže aj v iných častiach sveta je otázne. Audi berie objednávky od novembra, pričom autá by mali byť zákazníkom doručené už začiatkom budúceho roka.

 

Zdroj: carscoop.com