Počítač vo vnímaní údajne nateraz nemôže nahradiť ľudské zmysly. Google si myslí presný opak.

Seigo Kuzumaki, zástupca riaditeľa bezpečnostných technológií automobilky, uviedol, že Toyota neplánuje vyvíjať žiadne autonómne technológie. Radšej sa sústrední na to, aby dostala maximum zo spojenia človek- technika.

Automobilka si myslí, že aj napriek čiastkovým úspechom samojazdiacich automobilov Google alebo iných značiek, nejde o správny smer, ktorým sa má vydať. Záujem zákazníkov o tento typ vozidiel údajne nebude veľký.

Podľa Toyoty nie sú autá riadené počítačom dostatočne bezpečné. Týmto vyhlásením ide proti prúdu dnes už zaužívaných predstáv o tom, ako je človek omylný a počítač nie.

Iróniou je, že Google používa na testovanie svojich autonómnych pokrokov aj Toyotu Prius.

Kristen Tabar, viceprezidentka Technologického centra Toyoty, navyše uviedla, že človek je najlepším súhrnným senzorom. Ľudia údajne dokážu komplexnejšie vyhodnotiť všetky informácie aj za sťažených podmienok ako napríklad počas dažďa, alebo sneženia. V súčasnej situácii je vraj veľmi ťažké skonštruovať autonómne vozidlo, ktoré bude dostatočne bezpečné. Priaznivci aj odporcovia áut bez šoférov teda argumentujú tým istým prvkom, ktorým je bezpečnosť.

Na druhej strane za týmito vyhláseniami môžu byť aj iné pohnútky. Toyota možno jednoducho nechce investovať nemalé finančné prostriedky do neistej oblasti. Jej zákazníci sú známi svojím konzervatívnejším spôsobom zmýšľania. Dokazuje to aj ich vlažný prístup k elektromobilom alebo preplňovaniu. Jedným z mála, ak nie vôbec jediným, alternatívnym vozidlom tejto značky je Prius.

Nech je pravda už kdekoľvek, Toyota je prvou veľkou automobilkou, ktorá sa vyslovila proti úplnému nahradeniu ľudského vodiča. Urobila tak aj napriek tomu, že v minulosti sa už o vývoj spomínaných technológií pokúšala. Teraz však evidentne ľudia vo vedení zmenili názor.

Zdroj: autoblog.com

Prečítajte si aj: Vysoký predstaviteľ Toyoty: elektromobily zatiaľ nedávajú zmysel!