Autá budú rozoznávať našu náladu a nepotrvá to dlho! Americká spoločnosť Affectiva totiž vyvinula softvér, ktorý dokáže rozoznávať výrazy tváre. Systém využíva kameru, ktorá je schopná identifikovať 33 rôznych bodov na tvári. Na základe skúsenosti, ktorá vzišla z 5 miliónov výrazov tváre, potom vie určiť, či je človek nahnevaný, smutný, vystrašený, prekvapený alebo veselý a spokojný. Na čo je to dobré?

Ak je človek nahnevaný, jazdí agresívnejšie a je nebezpečný pre okolie. Ak je rozrušený a nepozorný, rovnako predstavuje riziko pre ostatných účastníkov premávky, ktorých môže prehliadnuť. Keby to systém v aute dokázal rozoznať, môže vytvoriť podmienky na to, aby ho upokojil alebo upriamil jeho pozornosť na riadenie.

Príjemné prostredie a hudba by mohli pomôcť upokojiť vodiča

Nuž, naša nálada výrazne ovplyvňuje náš štýl jazdy. Ak je človek nahnevaný, jazdí agresívnejšie a je nebezpečný pre okolie. Ak je rozrušený a nepozorný, rovnako predstavuje riziko pre ostatných účastníkov premávky, pretože môže prehliadnuť prichádzajúce auto, cyklistu, alebo chodca. Pri použití v aute by preto tento systém mohol pomôcť vodičovi. Ak sadne do auta nahnevaný alebo frustrovaný, môže mu systém v aute pomocou správnej hudby, osvetlenia, či masáže vytvoriť prostredie, ktoré ho upokojí. Prípadne ak je nepozorný, môže ho auto upozorniť, aby sa venoval riadeniu. No nielen to.

 

Nezadržateľne sa totiž blíži doba autonómnych áut. Rôzne prieskumy ale ukazujú, že ľudia tejto technológii dostatočne neveria. Nuž a práve rozoznanie emócií posádky by mohlo pomôcť. Systém na rozoznanie emócií podľa výrazu tváre by mohol pomôcť napríklad zmeniť štýl jazdy auta v autonómnom režime, ak zaznamená strach v tvári vodiča. Prípadne ak vodič vyzerá zmätený, môže ho auto pomocou displeja ubezpečiť, že zvolilo vhodnú a správnu trasu k želanému cieľu. Ako to funguje v praxi by sme mohli vidieť už čoskoro. Spoločnosť spolupracuje s nemenovanými nemeckými a japonskými automobilkami a tvrdí, že prototyp systému v aute uvidíme už v roku 2018. Mimochodom, podobný systém vyvíja aj Ford.

Zdroj: Carscoops

CHCETE VIDIEŤ BUDÚCNOSŤ? ĽUDIA Z MERCEDESU VÁM UKÁŽU AKO TO VIDIA ONI

CHCETE VIDIEŤ BUDÚCNOSŤ? ĽUDIA Z ...

Mercedes-Benz začiatkom roka predstavil koncept luxusného autonómneho auta, ktoré dostalo označenie F015 s podtitulom Luxury ...

06. 05. 2015
TAKTO SI VOLVO PREDSTAVUJE AUTONÓMNE AUTO. DÁ VÁM ČAS NA RELAX

TAKTO SI VOLVO PREDSTAVUJE AUTONÓMNE AUTO. ...

Volvo je jedným z hlavných propagátorov autonómnych áut. Dôkazom je aj projekt Drive Me, v rámci ktorého sa budú ...

20. 11. 2015
PRE POHODLIE TROCH VOLVO ZRUŠILO MIESTO PRE ŠTVRTÉHO

PRE POHODLIE TROCH VOLVO ZRUŠILO MIESTO PRE ...

Volvo predstavilo svoj najluxusnejší interiér. Má byť súčasťou vrcholného modelu nového sedanu S90 Excellence. ...

07. 05. 2016
FORD ZAČNE DO 5 ROKOV PREDÁVAŤ SEDADLO, KTORÉ ZISTÍ, ŽE MÁTE INFARKT!

FORD ZAČNE DO 5 ROKOV PREDÁVAŤ SEDADLO, ...

Ford už nejakú dobu pracuje na sedadle, ktoré bude  monitorovať srdcovú aktivitu vodiča. Automobilka po prvýkrát ...

26. 10. 2014