S testovaním autonómnych áut sa roztrhlo vrece. Stavajú sa testovacie polygóny a premávka sa pomaly skúša aj v európskych či amerických mestách. Je to nezvratná budúcnosť. A vidí sa, že aj celkom dobrá príležitosť na investovanie. Čoskoro vodičov vystrieda počítač. Nepáči sa mi to, ale nič s tým nespravím. Priekopníkom autonómnej jazdy je aj Volvo. Pred časom oznámili zaujímavý obchod. Uber Volvo poveril dodávkou 24 000 áut.

Volvo dodá až 24 000 modelov XC90 s autonómnym systémom v horizonte 2 a 4 rokov.

A nie sú v tom sami. Je s nimi aj Uber, alternatíva k bežnej taxislužbe. Tí sú síce v rozmachu, ale veľa aktuálne nezarábajú. Darí sa im, hoci sem-tam príde nejaký škandál, či zákaz prevádzky v niektorých metropolách sveta. Popritom sa ale snažia o vybudovanie vlastnej flotily vozidiel, ktoré nebudú potrebovať vodiča. Celkom zaujímavý ťah. Predpokladám, že vtedy znížia výdavky a podarí sa im vymaniť zo záporných čísel. Vodiči síce prídu o možnosť privyrobenia si, ale zákazník bude mať stále na výber. Samozrejme, keď to celé nepadne ako domček z karát. Zákony zatiaľ zdieľanej ekonomike veľmi neprajú. Ale aj tie sa čas od času musia prispôsobiť reálnemu stavu spoločnosti. 

 

Volvo od r2010 vlastnia Číňania, konkrétne Geely Holding. Zatiaľ nezverejnili úplnú cenu transakcie ani presný počet vozidiel. Podľa agentúry Bloomberg ide o 24 000 kusov modelu XC90.

 

Základom transakcie je minuloročná aliancia Volva s Uberom. Obe spoločnosti vtedy uviedli, že sa budú spoločne podieľať na vývoji autonómnych áut.

BUDE AUTONÓMNA JAZDA POSTRACHOM ALEBO SPÁSOU?

BUDE AUTONÓMNA JAZDA POSTRACHOM ALEBO ...

Desí vás predstava autonómnej jazdy? Mňa trochu áno. Nemám starosť o bezpečnosť, či to, že autá sa stanú cieľmi ...

20. 11. 2017
AUTONÓMNY RENAULT SA VYHNE PREKÁŽKE AKO PROFI JAZDEC

AUTONÓMNY RENAULT SA VYHNE PREKÁŽKE AKO ...

Zatiaľ sme písali o autonómnych režimoch prevažne nemeckých a japonských značiek. Renault v tichosti testuje systém, ...

10. 11. 2017

Zdroj: Teraz