Jeho najkontroverznejší výtvor je BMW radu 7 E65. Mnohí považujú „Bangle“ éru za dizajnový prešľap. Pravdou však je, že vzhľad predáva a za éry Bangla BMW predbehlo Mercedes v celosvetovom predaji na poli prémiových áut. Je to špekulácia a dizajn áut nemusel byť dôvodom obrody BMW v tom období. Ex-šéfdizajnér BMW (1992-2009) navštívil autosalón vo Frankfurte a na margo vzhľadu nových áut sa vyjadril dosť nelichotivo. 

Chris Bangle je bezpochyby veľký dizajnér. Napriek tomu vytvoril niekoľko mimoriadne kontroverzných diel, ktoré fanúšikovia značky BMW neprijali s nadšením.

"Je to nádherný stánok, ukazuje ohromné množstvo technológií," povedal Bangle, pričom sa odvolával na stánok bývalého konkurenta. "Ale ako dizajnér som zvyknutý na súbor jedinečnosti, sviežosti a zmeny. Tie slová budú pôsobiť ako kritika (konkrétnej značky) a ja naozaj nechcem, aby to tak vyznelo. No neviem tu nájsť žiadny nový nápad, napriek tomu majú naozaj dobrých dizajnérov. Videl som to už ale predtým na iných miestach.“

Najznámejší prešľap Bangla? Pozadie tohto typu BMW dostalo nelichotivý názov "Bangle-Butt".

Z jeho slov je zrejmé, akým spôsobom „cíti“ napredovanie autopriemyslu, a zvlášť vzhľadu áut. Je zaujímavé špekulovať, akú konkrétnu značku mal Bangle na mysli. Priamym BMW konkurentom môže byť niečo od Mercedesu cez Audi až po Volvo a Jaguar. Podľa jeho slov je celé odvetvie na zlej ceste.

Všetko je o peniazoch

"Ak sa veci ponechajú na tieto obrovské hyper-konzervatívne, hyper-vydesené spoločnosti, kde všetko spočíva na výsledku hospodárenia firmy... no, to sú poslední ľudia, ktorí majú odvahu posunúť veci ďalej. POSLEDNÍ ľudia! Obhajujú svoje značky ako cnosť Guinevere a robia to tým, že okolo dievčaťa umiestnia pás cudnosti. Ale je mi ľúto, takto sa deti nerobia, takto nespravíte budúcnosť."

Malé "Ferrari" od Fiatu. Dieťa Chrisa Bangla.

Jedná vec je názor skúseného dizajnéra, ktorý na svet priviedol množstvo typov áut, okrem iného malé „Ferrari“ Fiat Coupé z roku 1993. Osobne súhlasím s tým, že automobilkám v poslednej dobe chýbajú nápady a typy áut v rámci jednej značky sa podobajú ako vajce vajcu. Na druhej strane, éra „Chrisa Bangla“ medzi fanúšikmi BMW nie je považovaná za extra podarenú. Stačí spomenúť bacuľatú „sedmičku“ generácie E65 alebo BMW 6 E63/E64. Niektorí namietnu, že Bangle predbehol svoju dobu. Názor si spravte sami, prípadne ho vyjadrite v komentároch pod článkom.

ŠÉFDIZAJNÉR BMW CHRIS BANGLE ODCHÁDZA

ŠÉFDIZAJNÉR BMW CHRIS BANGLE ODCHÁDZA

Chris Bangle, vedúci dizajnu v BMW opúšta nielen BMW, ale celý automobilový priemysel. Podľa vyjadrení BMW Chrisove ...

04. 02. 2009
NOVÝ ŠÉFDIZAJNÉR ŠKODY JE OLIVER STEFANI. PRICHÁDZA Z VOLKSWAGENU

NOVÝ ŠÉFDIZAJNÉR ŠKODY JE OLIVER ...

Škoda má nového šéfdizajnéra. Je ním Oliver Stefani, ktorý pôsobil ako hlavný dizajnér pre exteriér vo VW. Medzi ...

07. 08. 2017