Po prečítaní nadpisu sa do úst tlačí jediné slovo. Konečne. Vývojom cien benzínov sa na TopSpeede nevenujeme takmer vôbec. Dnes však urobíme výnimku, pretože máme aspoň náznak dobrej správy. Vývoj cien ropy na burze dáva priestor na najväčšie zlacňovanie benzínov za posledný rok. V priebehu posledného mesiaca došlo k razantnému poklesu trhovej hodnoty ropy Brent. Ešte pred niekoľkými týždňami sa barel predával za 115 dolárov, dnes sa dostal na hranicu 107 dolárov.

Cena ropy klesá aj napriek napätiu medzi Ukrajinou a Ruskom.

Rovnako tak klesla aj cena benzínu na burze v Rotterdame. Počas minulého týždňa trh klesol o 9,5% v prípade benzínu a o 1% v prípade nafty. Denník Sme uvádza, že minulom týždni klesli na našich pumpách ceny približne o 1 cent a aktuálne klesajú ďalších 1,5 centu (benzín).

 

Vývoj napovedá, že v najbližších týždňoch budeme možno tankovať až o 8 centrov na liter lacnejšie. Pokles bude postupný. Podobné zlacňovanie sme naposledy zaznamenali počas minuloročnej jesene, kedy počas deviatich týždňov cena benzínov stratila 9 centov. Nafta v súčasnosti už klesá a má priestor ešte na 1 centové zlacnenie.

Verím, že nie som sám, kto si všimol, že zdražovanie sa na cenách prejaví okamžite. Zníženie cien sa často naťahuje a trvá oveľa dlhšie.

Boli by sme radi ak by ceny klesali aj naďalej a ešte viac.

Ak sa teda v najbližších týždňoch nič neudeje, benzín môže čoskoro pokoriť psychologickú hranicu jeden a pol eura a bude stáť 1,42 eura. Priemerná cena nafty dosiahne 1,34 eura.

 

V porovnaní s okolitými štátmi je náš benzín najdrahší. Ak chcete vyskúšať tankovaciu turistiku, najviac sa vám to oplatí v Poľsku, kde liter stojí 1,322 eura. V rámci nafty sú na tom horšie iba Maďari. Najlacnejšie je opäť Poľsko, kde vodiči tankujú za 1,286 eur/liter.

 

Tankovať by sme mohli aj oveľa lacnejšie, no veľkú časť z ceny platíme priamo štátu. Z cien benzínu predstavujú rôzne dane takmer až 52 %. Z hodnoty každého natankovaného litra nafty si štát zoberie viac ako 45 %.

 

Zdroj: sme.sk

Prečítajte si aj: Rekordné ceny benzínov a nafty v tomto roku nehrozia. Prečo?