Poznáte PIMOT? Ide o automobilový priemyslový inštitút v Poľsku. Ľudia v ňom vyvíjajú technológie na zlepšenie vozidiel, zvýšenie bezpečnosti cestnej premávky, alternatívne zdroje energie a biopalivá. Z času na čas sa im podarí skonštruovať zaujímavé stroje. Jedným z ich známych diel je tzv. mobilná vodná plošina. Najnovšie zostrojili offroad s výnimočnými schopnosťami. Volajú ho Funter 4x4x4. 

Poliakom sa podarilo vyrobiť výnimočný offroad. Špeciálnym je netypické zavesenie kolies a softvér, ktorý rotuje kolesá. Vďaka tomu by mal zvládať extrémne podmienky. 

Inžinieri si dali na vozidle Funter 4x4x4 naozaj záležať. Vyniká nízkou hmotnosťou, silou a vysokou ovládateľnosťou. Označenie 4x4x4 symbolizuje systém zavesenia kolies, ktorý umožňuje pohyb prakticky do všetkých smerov. Auto sa dokáže otočiť na veľmi malom priestore a pohybovať sa do strán bez toho, aby sa pohyboval zároveň priamym smerom. O bezpečnosť a tuhosť auta sa stará špeciálny nosný rám. Auto disponuje aj bežnými systémami kvalitných offroadov - pribrzďovaním kolies pri zjazde z kopca. Funter 4x4x4 sa teší pozornosti nielen doma, ale i v zahraničí. Na veľtrhu inovatívnych technológií Innova v Bruseli získal zlatú medailu.

Zdroj: Startitup