BMW nie je známe nasadením „wankel“ motora v sériovej výrobe. Tak, ako je pre mníchovskú automobilku charakteristický radový 6-valec, je rotačný motor typický pre Mazdu. O to viac zaujme prestavba desaťvalcového BMW M6 E63. Chalani z AJ Racing v Južnej Afrike vopchali pod dlhú kapotu šesťrotorový wankel od firmy KiwiRE! Padáka tak dali úžasnému V10 päťlitru BMW s 507 koňmi. Vzniklo raritné BMW M6 wankel. Stálo to za to?

Motor dáva 478 koní...na pol plynu

Podľa úpravcov určite. Zmerali mu výkon 478 koní pri 5500 ot/min. To je menej, ako output pôvodného motora V10. Netreba však zabúdať na hlad rotačného motora po otáčkach. Výkon pri 5500 ot/min určite nie je špičkový. Prečo ho nezmerali pri "plnej paľbe", je záhadou. Konkrétny wankel by bez problémov mohol dať 800 - 1000 koní pri cca 10 000 ot/min. A to sú úctyhodné čísla! Úpravy neostali iba pri swape agregátu. Takmer celý interiér je preč, vrátane sedačiek. Tie nahrádzajú kovové „škrupiny“ so skromnými výplňami. Iba toľko, koľko je treba. Projekt sa nesie v znamení radikálnej diéty. 

Sekvenčná prevodovka Samsonas v spojení s keramickou spojkou Exedy, prídavné palivové čerpadlá Bosch a vstrekovače Microtech..... to sú len niektoré z úprav beštiálneho kupé. Šasi osadili sadou KW V3, vpredu sú 10-piestikové brzdy (!) a vzadu 4-piestikové. Celok perfektne dopĺňajú 19-palcové disky Rotiform.

Wankel v BMW nie je veľmi typický. O to viac je projekt zaujímavý!

BMW je hotové a na predaj

Práca nezostala len vo fáze projektu. Konkrétny kus na fotkách je na predaj. Majiteľ Warren Rodger zverejnil ponuku na FB profile, cena je veľká neznáma. Auto si zatiaľ nechali v Juhoafrickej republike. A „vďaka“ množstvu radikálnych úprav by ste ho v EÚ prihlásili ťažko. Veď viete, homologizácia a iné byrokratické záležitosti... Na tuningovom alebo drift zraze by wankel BMW M6 hviezdilo a vytŕčalo z davu. Aj napriek skvelým agregátom mníchovskej značky.

Zdroj: carscoops

7 TIPOV, AKÉ AUTO NA ZIMU KÚPIŤ DO 3500 €

7 TIPOV, AKÉ AUTO NA ZIMU KÚPIŤ DO 3500 ...

Blíži sa zima a veľa autičkárov rozmýšľa, aké auto na zimu kúpiť. Základné podmienky na zimné auto väčšiny ...

12. 10. 2017
BMW VS. AUDI BATTLE (M4 VS RS6). KTO VYHRÁ?

BMW VS. AUDI "BATTLE" (M4 VS RS6). KTO ...

Porovnávať športové dvojdverové kupé s „rodinným“ kombíkom je trocha scestné. Ale čo už, títo dvaja páni si ...

09. 10. 2017
EXOTICKÉ BMW I8 HRDZAVÉ AKO STARÝ ČREP?!

EXOTICKÉ BMW I8 HRDZAVÉ AKO STARÝ ČREP?!

Superšportové BMW i8 hrdzavé plechy v skutočnosti nemá. Ani nemôže, teda na karosérii iste nie. Pokračujem v ...

05. 10. 2017
DALI BY STE ZA KLASIKU BMW M5 E34 100-TISÍC EUR?

DALI BY STE ZA KLASIKU BMW M5 E34 100-TISÍC ...

Už od decka zbožňujem BMW E34. Po zvezení na strýkovom služobáku som bol jasný. V hierarchii mníchovskej značky je u ...

29. 09. 2017