Elektromobily a ekológia spôsobujú v poslednom čase v automobilovom priemysle nevídanú solidaritu. Tesla pred niekoľkými týždňami sprístupnila svoje patenty, ktoré môže pokojne použiť napríklad aj jej konkurencia. Podobným smerom sa vydáva aj BMW. Nemecká automobilka dovolí ostatným výrobcom nahliadnuť do technológie batérií, ktoré vyvíjala v spolupráci so spoločnosťou Samsung SDI.

Samsung SDI mesačne vyrobí 600 tisíc článkov batérií.

Všetky tieto solidárne kroky majú svoj význam. Úplne zjednodušene by som to mohol opísať slovami „viac hláv, viac rozumu“. Každý z výrobcov môže dané batérie v niečom vylepšiť a začne ich používať. Ich rozšírenie v konečnom dôsledku prinesie pokles cien. Myslím, že lacnejšie elektromobily by ocenila väčšina ľudí. Batérie v súčasnosti predstavujú najdrahšiu položku.

 

„Ak by nám zavolal Mercedes, veľmi radi by sme spolu so Samsungom SDI našli cestu, ako im dodávať naše batérie,“ povedal Klaus Draeger, člen predstavenstva BMW.

Rozšírením a znížením cien batérií by zarobila väčšina výrobcov elektromobilov.

Batérie sú dnes pomerne ťažké a drahé.

Automobilka ohlásila, že do roku 2016 chce zvýšiť odber batérií od 20 do 30 % od svojho exkluzívneho dodávateľa, ktorým je spomínaný Samsung. Kórejci aktuálne dodávajú batérie do typov i3 a i8. V budúcnosti sa ich produkty objavia napríklad v hybridnej X5. Samsung SDI však nezásobuje batériami len BMW. Jeho zákazníkmi sú napríklad aj americký Chrysler alebo Ferrari, kde batérie putujú do hybridného LaFerrari.

 

BMW za prvých 6 mesiacov tohto roku na celom svete predalo 5396 kusov elektrickej i3. Pre ekológov ide v podstate o veľmi povzbudivé číslo. Automobilka navyše v apríli zvýšila produkciu tohto elektromobilu na 100 kusov denne. Koncom leta výrobu navýši o ďalších 40 %.

 

Zdroj: autonews.com

Prečítajte si aj: Dvojičkou Mazdy MX-5 nakoniec zrejme nebude Alfa Spider