Podľa zdrojov blízkych automobilke sa schyľuje k rozhodnutiu, že novú fabriku si indicko-britský koncern  TATA - Jaguar/LandRover postaví v Poľsku. Podľa britských médií ponúklo Poľsko "obrovské" stimuly. Oficiálne by mali rozhodnutie oznámiť zástupcovia značky v priebehu najblížších týždňov, teda asi skôr než sa pôvodne plánovalo až na september. Slovensko s Poľskom vraj boli v užšom výbere, no pôvodne značka zvažovala pre fabriku aj Maďarsko, Česko a dokonca Turecko.

Z hry sme vraj ešte celkom nevypadli

Podľa neoverených správ má fabrika stáť neďaleko Krakova. Jej maximálna ročná produkcia má byť 200 000 áut vraj oboch značiek, aj pre LandRover aj Jaguar. Hodnota investície je 1,2 miliardy libier, čo je v prepočte 1,7 miliardy Eur. Slovenský parlament po ohlásení tejto správy pred pár mesiacmi schválil zákon, vďaka ktorému sa má urýchliť proces získavania nových investorov. Nová právna norma má pri kľúčových investíciách zásadne urýchliť birokratické postupy ohľadne stavebných povolení či zmeny územných plánov obcí. Slovensko pre strategického investora pripravuje park v Nitrianskom kraji. Ten je vhodný aj pre vznik novej automobilky.

 

Slovensko potrebuje veľké parky

Minister hospodárstva Vazil Hudák už počas schvaľovania novely zákona o význmaných investíciách v parlamente uviedol, že Slovensko potrebuje mať tento park vybudovaný veľmi rýchlo, lebo nový investor urobí rozhodujúce rozhodnutie do polovice septembra 2015. Vtedy upozornil, že konkurenčné krajiny ako Česko, Poľsko aj Maďarsko majú veľké priemyselné parky s rozlohou aj viac ako 100 hektárov. "Ak chce teda Slovensko súperiť s okolitými krajinami o veľké investície, veľké priemyselné parky potrebuje," skonštatoval Hudák. Jaguar minulý rok vyrobil 450 000 áut, pričom plánuje zvýšenie produkcie až na 1 milión ročne. Snaha o prudkú expanziu spôsobila, že tri britské závody vyrábajú na kraji svojich kapacít. Automobilka vlani otvorila nový závod v Číne a aktuálne stavia ďalšiu fabriku v Brazílii.