Nemecké diaľnice s úsekmi s neobmedzenou maximálnou rýchlosťou sú známe na celom svete. Dlhé desaťročia tam bolo a stále je používanie diaľnic pre všetkých bezplatne. A pozrite, ako tie diaľnice vyzerajú. U nás sa platí a diaľnice... hm nevyzerajú. Téma mýto v Nemecku je však stále otvorená a stále aktuálna. Nie je vylúčené, že vôbec prvýkrát budú nemecké diaľnice spoplatnené...

Mýto na nemeckých diaľniciach je stále otvorená téma. Zdá sa, že rozhodne to, ako tam dopadnú voľby.

Problematike mýta na nemeckých diaľniciach sa z času na čas venujeme. Informovali sme, že mýto tam definitívne bude v roku 2019 a že naň napríklad Rakúšania chystajú medzinárodnú žalobu. Lenže čas beží, pozvoľna sa mení aj politická situácia v Nemecku a mnoho občanov očakáva zvrat.

 

Ak sa po parlamentných voľbách v Nemecku stane kancelárom Martin Schulz z nemeckej sociálnej demokracie, mýto pre osobné autá nezavedú. Vyhlásil to v predvolebnej politickej debate kde diskutoval s aktuálnou šéfkou Angelou Merkelovou. Tá plánuje zaviesť mýto. Sociálna demokracia, ktorá vládne v koalícii s konzervatívcami CDU/CSU, v minulosti za zavedenie poplatkov hlasovala. Schulz je teraz presvedčený, že ten krok nemusí byť vôbec prospešný a ekonomický výhodný. Merkelová mu na druhej strane oponovala, že je potrebné dodržať už odklepnuté dohody.

 

O tom, že mýto môže byť z dlhodobého hľadiska stratové, sú presvedčení aj niektorí ďalší odborníci. Myslíte si, že by aj nejaký slovenský odborník vyriekol takúto myšlienku? Dôvod na pochybnosti je ten, že diaľničné poplatky budú platiť reálne iba cudzinci, domáci budú mať úľavu na dani z motorových vozidiel. Majitelia ekovozidiel získajú dokonca väčšiu výhodu, ako sú stanovené poplatky a úľavy.


Pre zrušenie pripravovaného mýtneho systému sú aj Zelení a Ľavica, alebo dokonca známy automotoklub ADAC. Parlamentné voľby sa budú konať už koncom tohto mesiaca. Čaká nás niekoľko prekvapení.

 

PRVÉ INFORMÁCIE O POPLATKOCH NA NEMECKÝCH DIAĽNICIACH

PRVÉ INFORMÁCIE O POPLATKOCH NA NEMECKÝCH ...

Nemci boli dlhé desaťročia vo vyberaní diaľničných poplatkov výnimkou. Vodičov osobných áut využívajúcich hustú ...

28. 03. 2017
RAKÚSKO PODÁ ŽALOBU NA NEMECKÉ MÝTO UŽ V LETE

RAKÚSKO PODÁ ŽALOBU NA NEMECKÉ MÝTO UŽ ...

Pred pár dňami sme vás informovali o rakúskom zámere žalovať Nemecko za spoplatnenie diaľnic pre cudzincov vo forme ...

11. 04. 2017