Partnerstvo medzi automobilkami a štátnymi úradmi je veľmi cenné. Značky si tým upevňujú postavenie a tiež zlepšujú reputáciu. Škoda v Česku už dávnejšie vybavila autami napríklad prezidentov úrad a predsedov komôr parlamentu. Od leta 2017 jazdia na Škode aj ďalší zástupcovia štátnej moci. V ČR veľvyslanci dostanú škodovky a odovzdajú staré služobné BMW. Budú tak po celom svete propagovať svoju domácu značku. Je to tiež výhodný krok pre samotnú automobilku.

Diplomatické služby Českej republiky doteraz využívali automobily prémiových značiek. Prevažne šlo o modely nemeckej prémiovej trojky. Tie boli na diplomatických rezortoch od roku 2005, v priebehu tohto roka však príde obmena. Starý vozový park doslúžil a po viac než desiatich rokoch je čas na nový. Tentokrát je to po prvý raz, čo Škoda zvíťazila v tendri na nákup vozidiel pre českých ambasádorov. Škoda Auto stihla odovzdať prvých 10 áut. Ďalšie budú pokračovať do konca roka.

Vozidlá Škoda využíval už aj prezident T. G. Masaryk v medzivojnovom období v 20. a 30. rokoch minulého storočia.

Celkovo po ďalších dodaniach príde do služieb až 55 nových automobilov Škoda. Konkrétne pôjde o najluxusnejšie modely Superb s pohonom 4x4, s prevodovkou DSG a vo výbave Laurin&Klement. Je predsa pochopiteľné, že diplomati majú reprezentovať top modelmi.

Tie najvýkonnejšie motory

Väčšinu z nich bude poháňať vznetový motor 2,0 TDI s maximálnym výkonom 140 kW (191 k), niektoré však budú mať zážihový 2,0 TSI s maximálnym výkonom 206 kW (280 k). Automobily budú slúžiť v 34 zastupiteľských úradoch Českej republiky po celom svete. Niektoré z nich tak skončia aj v rukách ministerstva zahraničných vecí.

Prvých 10 vozidiel bolo v čiernej farbe, vsetky majú najluxusnejšiu výbavu Laurin&Klement

Uzavretá zmluva platí do roku 2021 a počíta s každoročnou obmenou vozidiel. Nie je to však prvé spojenie Škody s predstaviteľmi vlády a štátnymi úradmi. Už v minulosti získal od Škody model Superb aj prezident alebo predsedovia oboch komôr Parlamentu. Táto tradícia siaha až do medzivojnového obdobia, kedy vozidlá Škoda využíval prezident Tomáš G. Masaryk.