Už sme si zvykli na autá, ktoré majú vysokú mieru bezpečnosti. ABS, ESC a airbagy nepovažujeme za nadštandard a môžeme si vybrať z nespočetného množstva elektronických pomocníkov. Ešte stále existujú trhy, kde ABS a airbag nie je nič obvyklé. Sem patrí aj India, automobilky tu predávajú to najlacnejšie, bez výbavy, bez ktorej by si Európan nevedel predstaviť nové auto. V Indii predáva Datsun typ Go bez airbagov a ABS. To by však nebol najväčší problém...

V crash teste Global NCAP nezískal Datsun Go ani jednu hviezdičku. Dopadol až tak zle, že organizácia požiadala automobilku, aby auto stiahli z predaja a prepracovali karosériu smerom k vyššej bezpečnosti posádky.

Ja keď Datsun Go ponúkajú za približne 5200 eur, pri nehode by ste v ňom sedieť nechceli. Organizácia Global NCAP podrobila auto crash testu s veľmi nelichotivým výsledkom. Posádka utrpí s veľmi veľkou pravdepodobnosťou rozsiahle zranenia. Datsun Go si vyslúžil nelichotivý výsledok 0 hviezdičiek z 5 za bezpečnosť dospelých a 2 z 5 za bezpečnosť detí.

Datsun Go je síce veľmi lacný, no posádku neochráni

Video zachytáva náraz v rýchlosti 64 km/h. Výsledok je až taký zlý, že Global NCAP požiadal Nissan, aby Datsun Go stiahli z predaja a prepracovali karosériu smerom k vyššej bezpečnosti posádky. Lacný hatchback už aj tak trpí veľmi slabými predajmi, takže druhý pokus by nemusel autu uškodiť.

V tomto interiéri airbag nehľadajte

Za zmenku stojí, že Global NCAP testovali aj iné lacné autá na Indickom trhu. Maruti Suzuki Alto, Ford Figo, Hyundai i10 a Tata Nano tiež vyšli z testu s 0 hviezdičkami. Volkswagen Polo mal po prvom pokuse rovnako nelichotivé skóre, no automobilka na situáciu zareagovala a do štandardnej výbavy zahrnula dva airbagy, čím si Polo zaslúžilo 4 hviezdičky.

Zdroj: autoblog.com