Kauza Dieselgate stále neutícha. Za január tu máme pre vás 2 nové správy. Prvá sa dotýka majiteľov Audi po celom svete, druhá výhradne Kanaďanov. O čo ide? Nemecké úrady okrem áut VW aktívne skúmajú aj iné koncernové značky. Pozreli sa na zúbky Audi. Výsledky vás asi neprekvapia. A čo majú spoločné Kanaďania s Dieselgate? No len to, že popri Američanoch budú finančne odškodnení aj oni. 

Odhaduje sa, že kauza sa dotýka minimálne 11 miliónov dieselových áut po celom svete! 

Audiny pôjdu do servisov po nový softvér

Ako sa na to prišlo? V Nemecku existuje Spolkový úrad pre automobilovú dopravu, známy aj pod skratkou KBA. Tí zistili, že až 127-tisíc kusov áut v EÚ má v sebe nahratý nelegálny softvér. O aké modely ide? Týka sa to celého radu modelov: A4, A5, A6, A7, A8, Q5, SQ5 a Q7 s motormi V6 TDI, ktoré nespĺňajú emisnú normu Euro 6. Zhruba polovica postihnutých áut je registrovaných v Nemecku, ostatné po celom svete. Riešenie? Nový softvér. Zatiaľ čo v novembri minulého roku avizovali stiahnutie len 5000 áut do servisu, tak v týchto dňoch toto číslo rapídne narástlo. 

BUDE ZA DIESELGATE VO ŠVAJČIARSKU ODŠKODNÉ?

BUDE ZA DIESELGATE VO ŠVAJČIARSKU ...

Kauza Dieselgate. Poškodených by sme mohli rozdeliť na vyvolených, a na tých, na ktorých hádžu bobek... Za dlhší ...

02. 01.
DORIEŠILI V AUDI ŠKANDÁL S EMISIAMI?

DORIEŠILI V AUDI ŠKANDÁL S EMISIAMI?

Audi pomaly, ale iste, pilne pracuje na doriešení veľkého Dieselgate problému. Tvrdí to CEO Audi, Rupert Stadler pre ...

17. 12. 2017

Kanadské vyrovnanie

Nemci sa údajne pred časom dohodli na urovnaní hromadnej žaloby, ktorú podali nespokojní zákazníci v Kanade. VAG na kompenzácie vyčlenilo takmer 291 miliónov kanadských dolárov (190 mil. €).


Túto dohodu však ešte musí schváliť aj súd. Dotknutých je približne 20-tisíc majiteľov modelov s V6 TDI pod kapotou. Celkovo to teda vychádza, že jeden majiteľ dostane v prepočte zhruba 10 000 €. Pekná suma, nemyslíte?


Toto vyrovnanie však nie je prvé v Kanade. Pred rokom už jedno oveľa väčšie vyrovnanie prebehlo. Týkalo sa menších dízlových modelov. Automobilku to stálo 2,1 miliardy kanadských dolárov a viazalo sa to celkovo k 105 000 autám. Keď správne počítam, tak priemerné odškodné sa pohybovalo v prepočte zhruba na úrovni 13 000 €. Od oboch súm si ale ešte odpočítajte aj trovy a ďalšie súdne poplatky, ale aj tak to je nezanedbateľná suma.