Koncern Volkswagen priznal na súde vinu v prípade podvodu s emisiami pri naftových vozidlách. Automobily značky totiž využívajú nelegálny softvér, ktorý dokáže obísť metodiku testovania a v reálnom svete sú emisie NOx 40-násobné (pre motor 2,0 TDI) oproti povoleným limitom. Volkswagen sa zaviazal dotknuté autá v USA vykúpiť, odškodniť zákazníkov a zaplatiť veľké pokuty.

Volkswagen je prvou automobilkou, ktorá sa kedy priznala ku kriminálnemu počínaniu priamo pred súdom v akejkoľvek krajine sveta.

„VW AG priznáva vinu vo všetkých troch bodoch obžaloby,“ predniesol obhajca koncernu na súde v Detroite. Body obžaloby boli pokus o podvod, obštrukcie pri vyšetrovaní a vstup tovaru na trh s nesprávnymi poplatkami.


Volkswagen je tak prvou automobilkou, ktorá sa kedy priznala ku kriminálnemu počínaniu priamo pred súdom v akejkoľvek krajine sveta. Tvrdí to hovorca koncernu, ktorý chce, aby bola extrémne nákladná kauza už históriou.


V septembri 2015 sa dostala na verejnosť správa o tom, že Volkswagen zámerne podvádzal pri emisných testoch po dobu minimálne 6 rokoch. Koncern najviac narazil v USA, kde zákazníkov zavádzal, že ich naftové motory sú ekologické. Výsledkom je poškodenie reputácie. Celosvetových predajov sa to však negatívne nedotklo a VW Group v roku 2016 dokonca rástol. Asi naozaj platí, že aj negatívna reklama je reklama.


Napriek tomu, že podľa predajov zákazníkov nejaký Dieselgate nezaujíma, musí spoločnosť tvrdo pykať. Náklady na opravu, vykúpenie a odškodnenie zákazníkov spolu s pokutami od úradov dosiahnu výšku minimálne 15 miliárd dolárov. Celková suma za kauzu sa však môže vyšplhať až na úroveň 25 miliárd.

 

Zdroj: speedlux

VW MÁ NA KRKU PRVÚ ŽALOBU OD VEĽKEJ NEMECKEJ FIRMY

VW MÁ NA KRKU PRVÚ ŽALOBU OD VEĽKEJ ...

VW sa všemocne snaží zmierniť následky kauzy dieselgate, ktorá prepukla ešte v roku 2015, no vyzerá to, že ešte ...

07. 02.
DIESELGATE: V USA ZATKLI MANAŽÉRA VW, MANIPULOVAL VYŠETROVANIE

DIESELGATE: V USA ZATKLI MANAŽÉRA VW, ...

Americkí vyšetrovatelia zatkli v USA vysoko postaveného manažéra spoločnosti Volkswagen, Olivera Schmidta. Dôvodom sú ...

09. 01.