Škoda 742 je řada osobních automobilů, vyráběná automobilkou AZNP Mladá Boleslav v druhé polovině 70. let a v 80. letech 20. století. Obchodní označení vozů je Škoda 105, Škoda 120, Škoda 125, Škoda 130, Škoda 135, Škoda 136 – liší se především motorem a úrovní výbavy. Předchůdcem této řady byly vozy Škoda 100 a 110, následovníkem byla Škoda Favorit. 

 

 

Za necelých 14 let sériové výroby vznikly více než dva miliony těchto čtyřdveřových sedanů. Ještě v roce 2002, tedy dvanáct let po ukončení výroby, byly podle statistik registrovaných vozů nejpočetněji zastoupeným typem osobního automobilu na českých a slovenských silnicích.

 

Čo znamená označenie Škoda 1000 MB? 1000 Malých Bolestí... :)

Článok otvárame netradične v reči tvorcov týchto áut. Poviete si, čo vlastne embéčka robí na stránke TopSpeedu? Spolu s predošlou generáciou 1000MB je to auto, ktoré postavilo Československo na kolesá. Ak sa za jednu generáciu ľudí berie 25 rokov, tieto autá ovplyvnili dve generácie vodičov. Mnoho čitateľov TopSpeed.sk na týchto autách svoj motoristický život začínalo. A možno všetci starší než 25 rokov v starej škodovke aspoň raz v živote niekam cestovali... Dnes je už nemysliteľné, aby mali stovky tisíc ľudí osobnú skúsenosť s produktom jedného výrobcu.

 

Do budúcna možno pripravíme seriál, v ktorom si trochu zaspomíname na autá socializmu. Samozrejme, ak oň u vás bude záujem. Predstavili by sme autá, ktorými jazdili starší čitatelia tohto webu, naši rodičia a prarodičia. Trochu nostalgie neuškodí ani v modernej "hajtech" dobe. Tu je malá ochutnávka dobového dokumentu.

MÁTE ZÁUJEM O ČLÁNKY SO SOCIALISTICKÝMI AUTAMI?

  • Áno ( 96% )

     

  • Nie ( 3% )

     

  • Je mi to jedno ( 2% )

     

Odpovedalo 280 ľudí  

Zdroj : FB CineCars