NDSka presne pred 10 rokmi slávnostne otvorila mestský diaľničný tunel Sitina. Pre motoristov bol sprístupnený práve 24. júna 2007. Sitina je dvojrúrový tunel na úseku diaľnice D2 Lamačská cesta - Staré Grunty. Bol to prvý dvojrúrový tunel na Slovensku. Razený bol novou rakúskou tunelovacou metódou. Dĺžka pravej rúry je 1 440 m a ľavej 1 415 m. V každej je 9 SOS kabín, 5 priečnych prepojení (únikových ciest), 2 núdzové zálivy a 10 prúdových ventilátorov. 

Tunel testovala formula

Prvé auto, ktoré prešlo tunelom Sitina, bola Formula 1 škótskeho pilota Davida Coultharda. Odvtedy už milióny vozidiel. Dnes je priemerná denná intenzita 65 až 70-tisíc vozidiel, čo je bezkonkurenčne najviac zo všetkých tunelov na Slovensku. Spomínate si na otvorenie tunela aj vy? Spomínam si, že pred otvorením patril jeden deň korčuliarom. Alebo aj cyklistom?

 

Jedna pani tu, napríklad, zastavila v núdzovom zálive, aby sa pomodlila k soške sv. Barbory, patrónky baníkov. Priamo v núdzovom zálive tunela sa modlili aj moslimskí turisti, ktorí si tam roztiahli aj koberčeky. Iní turisti zastavili vozidlo pred portálom tunela s cieľom spraviť si fotografiu.

 

Pracovníci Národnej diaľničnej spoločnosti sa počas desiatich rokov existencie tunela stretli aj so zvieracími návštevníkmi. Pre srnky pred portálom tunela musel prudko brzdiť kamionista, výnimočné nie sú ani diviaky, ktoré sa cez pletivo dostanú na vozovku. Pracovníci tu zachraňovali aj korytnačku, ktorú následne odviezli do neďalekej ZOO. Pre odchyt malého mačiatka sme dokonca museli tunel uzavrieť počas rannej dopravnej špičky.