Porsche Slovakia, dovozca značky Volkswagen na Slovensko tiež štartuje elektromobilitu. V sieti autorizovaných predajcov má 5 špeciálnych partnerov, tzv. e-Predajcov, ktorí sú vyškolení pre poradenstvo, predaj a servis elektromobilov VW. A nie len to, ale každý z nich má aj svoje predvádzacie auto.

Koncern VW AG si pred 2r stanovil ambiciózny cieľ, stať sa do r2018 svetovým lídrom v oblasti elektromobility. Už o rok neskôr koncern ponúkal celkovo 14 elektromobilov a modelov s hybridným pohonom. Priekopnícku úlohu pri tom zohráva práve kmeňová značka Volkswagen, ktorá na jeseň 2013 spustila v bratislavskom závode sériovú výrobu prvého elektromobilu značky a súčasne aj koncernu – modelu Volkswagen e-up!

 

Štvormiestny malý elektromobil s päťdverovou karosériou sa navonok iba minimálne líši od svojich súrodencov poháňaných spaľovacím motorom na benzín, resp. stlačený zemný plyn CNG. Volkswagen e-up! poháňa elektromotor s výkonom 60 kW (v prepočte 82 k) umiestnený vpredu spolu s riadiacou elektronikou. Zdrojom energie je lítiovo-iónová akumulátorová batéria s kapacitou 18,7 kWh uložená pod zadnými sedadlami a podlahou batožinového priestoru. V optimálnych podmienkach umožňuje dojazd 160 km a z bežnej elektrickej siete v domácnosti sa dá úplne dobiť za 6 hodín. V záujme šetrenia energie je maximálna rýchlosť obmedzená na 130 km/h, zrýchlenie z 0 na 100 km/h trvá 12,4 sekundy. Na Slovensku e-up! predávajú za cenu od 24.120 EUR (odporúčaná konečná cena s DPH).

 

Na jar 2014 v materskom závode vo Wolfsburgu spustili výrobu kompaktného modelu e-Golf. Jeho elektromotor s výkonom  85 kW (v prepočte 115 k) zabezpečuje akceleráciu z 0 na 100 km/h za 10,4 sekundy, maximálna rýchlosť je obmedzená na 140 km/h. Batéria s kapacitou 24,2 kW umožňuje dojazd 190 km. Rovnako ako e-up! aj e-Golf vyrábajú štandardne s 5-dverovou karosériou. Na Slovensku má odporúčanú konečnú cenu 35.580 EUR s DPH.

Výkon zariadenia v BA umožňuje nabiť batériu e-Golf na 80% za 30 minút, resp. na 100 % a 50 minút. Nabíjačka je prístupná počas pracovných dní od 6 do 20 hodiny a v sobotu od 9 do 12 h.

Okrem elektromobilov má značka Volkswagen momentálne v ponuke aj jeden model s hybridnou technológiou – Touareg hybrid a dva modely s plug-in hybridnou technológiou Golf GTE a Passat GTE. Práve posledné dva uvedené modely svojou koncepciou pohonu plug-in-hybrid zohrávajú významnú úlohu propagátorov ekologickej mobility. Ich pohonné ústrojenstvo kombinuje benzínový motor 1.4 TSI s elektromotorom 75 kW (Golf), resp. 85 kW (Passat) a špeciálne modifikovanou 6-stupňovou prevodovkou DSG. Zdrojom energie pre elektromotor je lítiovo-iónová akumulátorová batéria, uložená pod zadnými sedadlami, ktorá sa dá nabíjať aj z vonkajšieho zdroja. Systém pohonu umožňuje tri rozličné režimy jazdy.
 

S úplne nabitou batériou môže Golf GTE a Passat GTE jazdiť výlučne s elektrickým pohonom rýchlosťou do 130 km/h na vzdialenosť 50 km, čo postačuje pre každodennú mestskú premávku. Spaľovací motor pri tom umožňuje vysokú jazdnú dynamiku (maximálna rýchlosť 220 km/h) a komfortnú jazdu na dlhé trasy. Takéto automobily plug-in-hybrid majú veľký trhový potenciál a v súčasnosti predstavujú podľa odborníkov značky VW najlepšiu alternatívu pre postupný prechod k trvale udržateľnej mobilite. Na Slovensku má Golf GTE stanovenú cenu 35.930 EUR, limuzína Passat GTE a kombi Passat GTE Variant sa začnú predávať začiatkom roku 2016.

Aby mali majitelia nových ekologických modelov Volkswagen na Slovensku potrebné servisné zázemie, spoločnosť Porsche Slovakia etablovala prvých 5 e-Predajcov. Sú to Porsche Interauto na Vajnorskej 162 v Bratislave, BOAT na Vajnorskej 167 v Bratislave, Autoprofit Galanta, DS Car Dunajská Streda a Automax Považská Bystrica. Každý z týchto predajcov má vo svojom areáli nabíjací stojan pre elektromobily s dvoma nabíjačkami od importéra s výkonom 3,6 kW (230 V/16 A). Tento výkon umožňuje úplne nabiť batériu elektromobilu za 6 hodín, pričom majitelia si samozrejme môžu batérie dobíjať pomocou adaptéra aj z bežnej elektrickej zásuvky (230 V/10 A) v domácnosti, avšak za dlhší čas cca 8 hodín. Nabíjačky/nabíjanie je pre zákazníkov voľne prístupné počas otváracích hodín predajne.

 

V spoločnom areáli importéra Porsche Slovakia a predajcu Porsche Interauto na Vajnorskej 162 v Bratislave je k dispozícii najmodernejšia a najvýkonnejšia kombinovaná nabíjacia stanica ABB Terra53CT pre nabíjanie jednosmerným prúdom s výkonom 50 kW konektorom CCS a striedavým prúdom s výkonom 22 kW konektorom Menekes. Tento výkon umožňuje nabiť batériu modelu e-Golf na 80% kapacity za 30 minút, resp. na 100 % za 50 minút. Aj táto nabíjačka je prístupná počas pracovných dní od 6:00 hodiny rannej do 20:00 hodiny večernej a v sobotu od 9:00 do 12:00. Podmienkou je v tomto prípade prítomnosť vodiča počas nabíjania pri stanici z dôvodu organizácie nabíjania iných vozidiel. Počas dni pracovného pokoja a štátnych sviatkov nie je prístup k nabíjacím staniciam možný kvôli obmedzeniu vstupu do areálu spoločností Porsche Slovakia z dôvodu bezpečnosti a ochrany majetku.