Pravidelne padáme na riť z umenia a schopností jazdcov - drifterov, ktorí dokážu krásne kontrolovať svoje autá za limitom. Hovoríme tomu aj automobilové krasokorčuľovanie, alebo tanec. Drifteri svojimi schopnosťami rozdávajú radosť a obdiv k pilotskému umeniu. Iste viete, že so zadokolkou sa driftuje o to ľahšie, čím vyššiu samozávernosť diferenciál medzi zadnými kolesami má. Ideálne je, keď je diferák 100% samosvor. Teda keď obe zadné kolesá vo všetkých situáciách núti točiť sa rovnakými otáčkami a k žiadne rozdeľovanie vôbec neumožní. Vlastne profi drifter v aute určenom len pre drifting  diferák vôbec nechce mať.

Keď sa pozriete na motorku, zistíte, že je to vlastne idálne drifterské náradie. Je ľahká, má výlučne zadný pohon a má stopercentnú šperu, teda je bez diferenciálu. Prenášanie váhy na nej je plne v rukách jazdca a brzdiť sa bez úprav a zásahov dajú len predné, alebo zadné kolesá. Presne podľa želania a potreby. Prečo sa teda na motorkách drifting neuchytil a praktizuje sa len veľmi ojedinele? Ak si myslíte, že na motorke sa driftovať nedá, pozrite si nasledovné video. Zachycuje umenie šikovného francúzskeho mladíka Joriana Ponomareffa. Čo vy na to? Ja som si to po sebe pozrel hneď 3x... :)

 

Že Jorian je chalan ako každý iný, žiaden superman dokazuje ďalšie krátke video. Ukazuje, že zďaleka nie všetko šlo pri nakrúcaní ľahko a na prvýkrát. Sú tam mnohé nepodarky, pády aj situácie keď prosto nevydalo... Ale toto jeho umenie za riadidlami v mojich očiach nijako nedegraduje. Práve naopak. Je super, že sa svetu nehanbí ukázať sa v skutočnom svetle.