Písanie textových správ počas jazdy je v Írsku považované za rovnako vážny priestupok, ako jazda pod vplyvom alkoholu. Prichytenému vodičovi hrozí okrem pokuty od 1000 Eur dokonca väzenie.

Írsko sa rozhodlo ísť veľmi prísnou cestou, ako zastaviť používanie mobilného telefónu za volantom. Sú si pritom vedomí, že sankcie sú jedny (ak nie) z najprísnejších v EU. Používanie telefónu počas jazdy je síce zakázané v mnohých krajinách, no sankcie sú rozdielne. Zatiaľ čo u nás hrozí za používanie mobilného telefónu počas riadenia auta iba peňažná pokuta, v Írsku dostanete pri prvom priestupku pokutu 1000 Eur. Ak vám nie je ľúto peňazí, alebo ste jednoducho nepoučiteľný, pri druhom prichytení je to už pokuta 2000 Eur a hrozí až trojmesačné väzenie. Je to extrémne? Áno, je. Ale asi to stojí za to, venovať sa riadeniu auta a nie textovať a zraziť pritom chodca alebo cyklistu. Zákon v Írsku pritom nebol v minulosti až tak extrémny - za tento priestupok ukladal pokutu 60 Eur a dva trestné body. Po nazbieraní 12 bodov počas troch rokov bol vodič zbavený vodičského preukazu na pol roka. 

Ako teda môžu, a či vôbec, používať vodiči v Írsku svoj mobilný telefón? Akékoľvek ovládanie mobilu, písanie správ alebo telefonáty je dovolené iba pomocou hlasového ovládania. Vláda má vraj dokonca podporu obyvateľstva v tomto kroku, pretože takéto správanie za volantom je neakceptovateľné. Íri dlhodobo patria v štatistikách k najväčším hriešnikom v tejto oblasti. Podľa výskumov používanie mobilného telefónu štvornásobne zvyšuje riziko kolízie a používateľom hands-free trvá o 20% dlhšie, než zareagujú pri krízovom brzdení. Írsko nie je jedinou krajinou s prísnymi postihmi za nedodržiavanie pravidiel za volantom. Vo Švajčiarsku vás môžu za dostatočne vážne prekročenie rýchlosti poslať za mreže až na rok.

zdroj: Autonews.com