Značka Faraday Future už koncom roka 2015 avizovala sériový elektromobil s lepšími parametrami ako Tesla. Na minuloročnej výstave CES však nakoniec odhalila iba koncept FFZERO1. Išlo o štúdiu futuristického športového auta s pohonom všetkých kolies. Na tohtoročnú výstavu CES v Las Vegas však automobilka už priviezla auto, ktoré chce reálne predávať. Crossover s názvom FF91.

FF91 by mal ponúknuť dojazd viac ako 600 km, zrýchlenie na 100 km/h za 2,4 s a najväčší vnútorný priestor v triede. Automobilka už prijíma objednávky, hoci ide o pred produkčný koncept a ešte verejnosti neukázala ani interiér.

Dlho avizovaný elektrický crossover má elektromotor pre každé koleso. Ich celkový výkon je 788 kW (1 050 k) a ponúknu krútiaci moment až 1 800 Nm. To by malo stačiť na dychberúce zrýchlenie z 0 na 100 km/h na hranici 2,4 s (0-60 mph za 2,39 s). Koncepcia so štyrmi motormi navyše ponúka možnosť vektorovania krútiaceho momentu v zákrutách, čo umožní rýchlejšie a bezpečnejšie prejazdy. Auto má batérie s kapacitou 130 kWh, čo by podľa predstaviteľov značky malo stačiť na dojazd 378 míľ, teda 608 km. Táto hodnota je zatiaľ iba odhad, no počíta s použitím americkej normy EPA, ktorá je momentálne presnejšia ako európska. Automobilka vyvinula batérie v spolupráci s firmou LG Chem. Výrobca pritom uvádza, že pomocou nabíjačky na 240 V ich dokáže užívateľ v domácich podmienkach nabiť na 50 % za 4,5 hodiny.

FF 91 by mal na jedno nabitie zvládnuť viac ako 600 km

Auto má byť samozrejme pripravené na autonómnu jazdu, no výrobca ešte nezverejnil, aký stupeň autonómnej jazdy vie dosiahnuť. Už teraz však vieme, že FF 91 využíva 13 radarov, 10 kamier s vysokým rozšírením a 12 ultrazvukových senzorov. V prednej kapote je navyše výsuvný 3D lidar.

 

Dizajnéri mali pri návrhu karosérie na zreteli najmä dve veci. Prvou bola aerodynamika a predstavitelia automobilky tvrdia, že sa im podarilo dosiahnuť výsledný koeficient odporu vzduchu 0,25. Druhou prioritou bol vnútorný priestor. Ten by mal byť najväčší v triede a ponúknuť sklápanie operadiel zadných sedadiel smerom dozadu až o 60° (iba pre porovnanie, Mercedes-Maybach ponúka sklápanie o 43°).

Zaujímavosťou je, že FF 91 je iba predprodukčný koncept. To znamená, že auto ešte nie je úplne dokončené a automobilka napríklad neodhalila ani jeho interiér. Napriek tomu už začala prijímať objednávky. Zrejme chce napodobniť úspech Modelu 3 od Tesly. Predstavitelia automobilky ale zabudli, že im chýba osobnosť ako Elon Musk, ktorý dokázal z Tesly vytvoriť doslova kult. Napriek tomu, ak by ste zatúžili po FF 91, stačí vám zložiť vratnú zálohu 5 000 $ (cca 4 790 €) a čakať. Prvých 300 záujemcov navyše dostane auto z limitovanej série Alliance Edition. Finálna cena pritom zatiaľ ešte nie je stanovená. Automobilka by však chcela začať s výrobou na jar 2018.

Zdroj: Faraday Future

FARADAY FUTURE CHCE ROBIŤ NAJLEPŠIE ELEKTRICKÉ AUTÁ. MÁ ŠANCU?

FARADAY FUTURE CHCE ROBIŤ NAJLEPŠIE ...

Ešte pred pár rokmi boli elektromobily na smiech. Potom prišla Tesla a u mnohých ľudí ich vnímanie zmenila. Pozoruhodný ...

28. 12. 2015
FUTURISTICKÝ KONCEPT OD FARADAY FUTURE. SKLAMANIE?

FUTURISTICKÝ KONCEPT OD FARADAY FUTURE. ...

Iba nedávno sme vám predstavili novú automobilku, ktorá to podľa všetkého myslí s elektromobilmi, podobne ako Tesla, ...

10. 01. 2016
NOVÉ FOTKY A INFORMÁCIE O TESLA MODEL 3

NOVÉ FOTKY A INFORMÁCIE O TESLA MODEL 3

Tesla spôsobila Modelom 3 ošiaľ. Pár týždňov po predstavení má viac ako 400 000 objednávok. Ak sa Tesle podarí ...

11. 05. 2016
CHORVÁTSKY ELEKTROHYPERŠPORT RIMAC CONCEPT ONE MÁ DIABOLSKÉ DVOJČA

CHORVÁTSKY ELEKTROHYPERŠPORT RIMAC CONCEPT ...

Chorvátska automobilka Rimac Automobili, za ktorou stojí vizionár Mate Rimac, priniesla tento rok do Ženevy krásny a ...

13. 03. 2016