Dizajn a aerodynamika

Kvôli LaFerrari majú na konštruktérov v Maranelle ťažké srdce u Pininfrafinu. LaFerrari je totiž prvým autom navrhnutým a vyvinutým kompletne doma v štúdiách Ferrari. Štúdio Pininfarina je dlhoročným partnerom v dizajnovaní áut so vzpínajúcim sa koňom vo znaku. V histórii nájdeme vlastne len jedno Ferrari, na ktoré nesiahlo Pininfarina, ale konkurent Bertone. V roku 1973 tak vzniklo Dino 308 GT4. Prezident Ferrari Luca di Montezemolo sa ale dušuje, že toto vôbec nie je koniec spolupráce s Pininfarinom. Vzhľad LaFerrari, ktorý buď milujete alebo nie, si zobral na starosť Flavio Manzoni, ktorý prišiel pred tromi rokmi z Volkswagenu. Filozofia dizajnu "pekne doma" je jednoduchá. Ferrari považuje LaFerrari za ztelesnenie definícií Ferrari, teda inováciu, výkon, vzhľad a zážitok z jazdy. Preto im neprišlo vhodné, aby vrchol ponuky vytvorila externá firma.

Myšlienka dizajnu vychádza z formule 1. Ako inak, že? Štylisticky nemá od čŕt F1 ďaleko, v tvare ale museli zachovať i proporcie áut typické pre použitie motora V12 a vytvoriť priestor pre hybridný systém HY-KERS. Zvyšok receptu bol jednoduchý - zvažujúca sa línia a svalnaté krivky. Nájdeme dokonca pár detailov spoločných s predchodcom Enzo, ako dohora sa ťahajúci oblúk okna alebo vizuálne oddelené zadné blatníky od trupu auta. Inak sa dizajnový jazyk nesie v reči ktorý začalo F458, FF a pokračoval v F12.

Aerodynamika je ťažiskom vo vývoji LaFerrari. Konštruktéri sa snažili preniesť maximum skúseností a poznatkov z F1. Tu by bolo zaujímavé reálne porovnanie s McLarenom P1, ktorý má taktiež gény z okruhových pretekov a Briti sa chvália vychytanou aerodynamikou a neuveriteľným prítlakom. Každopádne Ferrari zasa tvrdí, že efektivita aerodynamiky u ich auta je najvyššia, aká kedy bola dosiahnutá na cestnom aute. Tryk sa ukrýva v použití aktívnej aerodynamiky, v nastavení podvozku, nízkom odpore vzduchu a zmenšenej šírke auta. Predný nárazník je výsledok práce v aerodynamickom tuneli, a jasne odkazuje na monoposty formuly 1 v minulej sezóne. Možno je trocha škoda, že v prednej hrane vidieť i ten "kačací nos", charakteristický znak áut minulej sezóny :) . Je to však prvý člen rodiny aktívnych spojlerov na tomto aute. Jeho časťou je totiž klapka, ktorá sa podľa požiadaviek otvára a redukuje tak prítlačnú silu. Spolu so zadným krídlom, ktoré mení svoju polohu a klapkami na zadnom difúzore sa hrajú s prítlakom auta. Výsledok v reálnom živote je taký, že na konci rovinky okruhu Fiorano je LaFerrari o 20 km/h rýchlejšie než Enzo. Pri brzdení zasa zadné krídlo spolu s otvorením klapiek zvýši efektivitu brzdenia ako aerodynamická brzda až o 15%. Aerodynamika napomohla i tomu, že LaFerrari je rýchlejšie než Enzo. Ok, poviete si, vyšší výkon hovorí za všetko. Ale viete, že keď je ho priveľa, môže byť na škodu. LaFerrari ale i vďaka aktívnej aerodynamike pokorila rekord okruhu a prekonala Enzo o 5 sekúnd.

Konštrukcia

Tu sa konštruktéri naozaj blisli v najlepšom svetle. Do rozmerov rovnakých, ako má Enzo, dokázali vpratať dvanásť valcový motor, hybridný systém KERS a chladenie, pričom vyváženie auta je optimálne - na zadok ide 59% hmotnosti. Oproti Enzu taktiež kleslo ťažisko o 35 milimetrov (vo výške 375 mm). Miestom sa šetrilo dokonale, do tvaru kokpitu posádky sú dokonca vytvarované sedadlá. To znamená jedno, a síce to, že sedadlá sú namotnované fixne a vodičovi sa prispôsobujú pedále a volant. Poloha sedenia je veľmi podobná formuli 1, kde je jazdec viac položený v porovnaní s cestnými autami, kde sedí vzpriamene. LaFerrari je teda na pol ceste medzi oboma.

Samotná kabína je čo najužšia kvôli obtekaniu vzduchu zo strán. Teda nekladie taký veľký odpor svojím objemom a obtekanie vzduchu je lineárnejšie. Je vyrobená, tak ako i zvyšok auta, z rôznych materiálov. Väčšina kabíny je z karbónu T800, ktorý plní požiadavky z hľadiska pevnosti kokpitu. Materiál T1000 je zasa použitý na deformačné zóny pri bočnom náraze a je použitý i vo dverách auta. Ďaľší materiál, kevlar M46J, chráni batérie KERSu a tvorí podlahu auta, pretože má lepšiu povrchovú odolnosť. Celá kabína sa pečie v rovnakej autokláve, v akej vyrábajú "rakvičky" pre formulu 1. Kombinácia materiálov sa uplatnila po celom aute, tam kde nie je potrebná pevnosť, je uprednostnený materiál s nižšou hmotnosťou. Je to hra o gramy, ale i preto má LaFerrari hmotnosť 1225 kilogramov, čo je menej než Porsche Boxster, a tuhosť vyššiu ako Ferrari Enzo o 27%. A porovnanie hmotností? Enzo váži viac o 20%...

LaFerrari je vrchol produkcie Ferrari a je dosť možné, že prekoná McLaren P1. Uvidíme, či sa tieto dva vrcholy konštruktérskeho umenia stretnú v priamom dueli. Šanca - teoretická - je, reálna ale takmer žiadna...

Pohon LaFerrari

LaFerrari je prvým hybridom v histórii značky. Ani zďaleka však nie kvôli emisiám... Spaľovací motor 6,2-liter V12 s výkonom 800 koní tu dostáva kopanec od elektromotoru, ktorý prihodí 163 k navyše, a ktoré sú použiteľné kedykoľvek. HY-KERS má Ferrari vyvinuté už z formule 1, a na špičkovej úrovni takže prečo ho nepoužiť i v LaFerrari a nerekuperovať energiu pri brzdení? Spoločný krútiaci moment potom presahuje 900 Nm. A to pekne len a iba na zadné kolesá! Takúto porciu výkonu zvláda prevodovka F1 s dvomi spojkami. LaFerrari nemá alternátor, namiesto neho je práve elektromotor. Šetria tak priestor i hmotnosť. Samotný zásobník elektrickej energie leží za posádkou a svojou veľkosťou je to malý zázrak. Váži iba 60 kilogramov, kapacitu má však rovnakú, ako 40 tradičných auto batérií. Dobíja sa dvomi spôsobmi - pri brzdení, a vtedy, keď motor produkuje viac krútiaceho momentu, než je potrebné (pri jazde v zákrute). Rozhodne však neotála, a na výjazde zo zákruty HY-KERS drží motor v otáčkach, aby odozva na plynový pedál bola čo najrýchlejšia. Ťažko povedať, či je to potrebné pre obyčajného smrteľníka, keďže motor má spomenutých 800 koní (9250 ot/min) a je vlastne najsilnejším atmosférickým motorom v histórii Ferrari.

Záver - je škoda, že toto všetko úsilie, vývoj a skúsenosti išli do auta, ktorého sa vyrobí len 499 kusov. I napriek tomu, že Ferrari má už vyše tisíc objednávok. Je ale možné, že nie všetky budú iba stáť v garáži bohatých majiteľov, a uvidíme niektoré na ceste, tak ako svojím životom žije i Enzo...

Technické parametre:

Motor:

6,2-liter V12, atmosférický

Maximálny výkon 718 kW (963 k) pri 9250 ot/min

Krútiaci moment >900 Nm pri 6750 ot/min

Emisie 330 g/km

Dynamika:

0-100 menej než 3 s

0-200 menej než 7 s

Maximálna rýchlosť >350 km/h

Rozmery:

Dĺžka 4702 mm

Šírka 1992 mm

Výška 1116 mm

Rázvor náprav 2665 mm

Rozloženie hmotnosti 41/59

Hmotnosť 1225 kg

Ostatné:

Prevodovka 7-stupňov DCT (dvojitá spojka)

Pneumatiky vpredu 265/30 - 19, zadné 345/30 - 20

Keramické brzdy Brembo

Aktívna aerodynamika