Budeme si v budúcnosti zvykať na spojenie Fiat Čína? Onedlho totiž môže prebehnúť spojenie Fiatu s niektorou z čínskych automobiliek. Koncern FCA (Fiat Chrysler Automobiles) totiž dlhšie hľadal kupca, ktorý by odkúpil značky Fiat, Jeep alebo Chrysler. O také Ferrari alebo Maserati sa však báť nemusíte, tie na predaj totiž nie sú.

 

Bude Fiat predávať aj Alfu Romeo? Pri množstve nedávno investovaných peňazí do vývoja nových typov by to bol krok vedľa.

O čo teda FCA ide? Koncern už dlhšiu dobu s Čínou spolupracuje. Predáva totiž cez niektoré ich značky svoje modely v Ázii. Pre čínske značky to však môže byť opačný krok, cez Fiat sa môžu dostať na európske trhy absolútne bez problémov. To by znamenalo jednoduchšiu spoluprácu s európskymi úradmi.

O Ferrari sa báť nemusíte, to nebude mať nálepku Made in China.

V poslednom čase je však u Sergia Marchionneho „veselo“. Overené zdroje totiž prezradili, že už stihol odmietnuť jednu čínsku ponuku, ktorá dokonca prekračovala tržnú hodnotu značky Fiat. A čo bude s Ferrari, Maserati a Alfa Romeo?

Ferrari, Maserati ani Alfa Romeo na predaj nebudú

O tie sa báť nemusíte, tie totiž na predaj nie sú, patria pod iný balík a rodina Agnelliovcov (hlavní akcionári) ich určite nepustila len tak „k vode“. Hlavným predajným artiklom tak bude obzvlášť Jeep a Chrysler. Tu však prichádza otázka, ako by vyzeralo spojenie „amerických“ značiek s čínskym vlastníctvom? Čínsky vlastník však už napríklad takému Volvu pomohol a po jeho spojení patrí dnes k silným hráčom medzi prémiovými značkami. Mohli by sme podobný osud očakávať aj s Fiatom?

Dostanú sa Číňania cez predané značky ľahšie aj na náš trh?

Predajom Jeepu a Chrysleru by sa čínski vlastníci dostali aj k novým výrobným prevádzkam. Celosvetovo patrí FCA 162 výrobných tovární a približne 2 600 obchodných zastúpení len v USA. Čínske značky by tak mali jednoduchší vstup aj na dôležitý trh v USA. Čo si o tom myslíte vy? Má Fiat očakávať ešte vyššie ponuky, ako je trhová hodnota jednotlivých značiek, alebo by si to mal Sergio s predajom značiek rozmyslieť?