Žijeme v roku 2018. Pred niekoľkými rokmi si ľudia museli hovoriť, aké to asi bude v takejto pomerne blízkej budúcnosti. Ľudia žijúci v roku 2018 si môžu užívať všelijaké výdobytky modernej doby. Autá, ktoré nás ani nepotrebujú, 3D tlačiarne tlačiace 3D tlačiarne a kopa ďalších vecí, ktoré by boli v minulosti označované za čarodejníctvo. Avšak stále to nie je ako v tých filmoch z 80-tych rokov. To sa však práve mení. Formula E práve mení možnosti motoršportu.

DUEL ČLOVEK VS. POČÍTAČ, KTO JE RÝCHLEJŠÍ NA SKUTOČNOM OKRUHU?

DUEL ČLOVEK VS. POČÍTAČ, KTO JE ...

Otázka, ktorá máta ľudí už nejakú dobu: človek vs. počítač, kto je lepší? Sú oblasti, kde majú stroje navrch, ...

14. 12. 2017
LAMBORGHINI TERZO MILLENNIO JE HYPERCAR TRETIEHO TISÍCROČIA

LAMBORGHINI TERZO MILLENNIO JE HYPERCAR ...

Lamborghini Terzo Millennio je budúcnosť hypercarov. Nie je to len o šialenom dizajne, ale hlavne o futuristických ...

08. 11. 2017

Budúcnosť je dnes

Už dlho sa hovorí, že motoršport je pomerne zaškatuľkovaný. Sám ako fanúšik sa pomerne bránim zásahom do identity zavedených motoršportových disciplín. Ale je tu jedna, ktorá zabila takmer všetko klasické už pri jej vzniku. Formula E nemá motoršportový zvuk, motor, dokonca ani len trate nie sú tradičné. Jediné, čo bolo pomerne tradičné, bol dizajn monopostov. Klasika formulových pretekov. Široké predné krídlo, vysoké a široké zadné krídlo. Na toto odteraz zabudnite. Svetu sa ukázala druhá generácia monopostov Formuly E. A budúcnosť je dnes. Dizajn áut je natoľko futuristický, že aj ohyzdná ochrana hlavy pilota, Halo, vyzerá dobre, až by som povedal PEKNE. Pritom pri testovaní na tradičných monopostoch Formuly 1 som mal slzy v očiach. Tým, že Formula E nemá žiadnu históriu, sa toho vôbec nebáli. Nemožno už hovoriť o otvorených kolesách.

Predné krídlo sa stalo skôr nárazníkom a je spojené s bočnicami, ktoré plynule prechádzajú až k difúzoru. Nad ním nenájdeme žiadne veľké krídlo, ale na každej strane sú skôr klapky, ktoré sú nehybné. Aj pod kapotážou sa robili zázraky. Vyzerá to, že zastávky v boxoch, kde sa menil celý monopost, sú minulosťou. Dojazd sa totiž má zvýšiť až dvojnásobne. Má byť aj rýchlejšia, ale na oficiálne údaje si musíme počkať do Ženevského autosalónu. Názor na monopost sa nebojte vyjadriť v ankete!

PÁČI SA VÁM NOVÁ GENERÁCIA FORMULE E?

 • Áno ( 67% )

   

 • Ujde to ( 11% )

   

 • Zvyknem si ( 6% )

   

 • Ani omylom ( 16% )

   

Odpovedalo 70 ľudí