Pretekárske špeciály stavajú tímy s vidinou dobrých výsledkov a víťazstiev. Každý z nich ale raz doslúži. Položili ste si niekedy otázku, čo sa stane so špeciálom potom, ako skončí jeho obdobie najväčšej slávy? Väčšina z nich si ešte odkrúti pár rokov v nižších sériách, kým poputujú do pretekárskeho dôchodku. Niektoré skončia v múzeu, iné sa stanú predmetom investícií, pár ich kúpia nadšenci, ktorí si splnia sen. No existujú aj ľudia, ktorí si kúpia historický špeciál a pretekajú s ním ďalej na rôznych podujatiach.

Klasické autá majú svoje podujatia, či už sú to preteky do vrchu, rally alebo preteky na okruhoch. Môžeme ich vidieť aj u nás, napríklad na pretekoch rakúskeho Histo-Cupu na Slovakia Ringu. Historici jazdia aj vytrvalostné preteky, kde je najznámejšiu traťou okruh de la Sarthe, ktorý pravidelne hostí 24-hodinovku v Le Mans. Miesto, ktoré písalo históriu motoršportu od roku 2002 každé dva roky víta aj nadšencov a historických áut. Prípravy na 7. ročník podujatia Le Mans Classic sú už v plnom prúde.

Ma štartovom rošte návštevníci uvidia dejiny pretekárskeho športu naživo. Organizátori autá delia podľa rokov, kedy boli vyrobené do kategórií: Grid 1 (1923 - 1939), Grid 2 (1949 - 1956), Grid 3 (1957 - 1961), Grid 4 (1962 - 1965), Grid 5 (1966 - 1971) a Grid 6 (1972-1979). Diváci budú mať možnosť pozrieť sa na autá, ktoré kraľovali pretekárskym okruhom prakticky od začiatku športu, až po koniec 70-tych rokov. Pekným príkladom zo štartovej listiny môže byť Jaguar Type C z roku 1952, Ford GT 40 z roku 1965, alebo Ferrari 250 LM z roku 1964. Najlepšie stroje histórie podporil aj Motul, ktorý sa stal oficiálnym partnerom podujatia pre oleje a mazivá a sponzorom pretekov kategórie Grid  5.

Podujatie Le Mans Classic nie je len o pretekárskych špeciáloch z rokov minulých, ale aj o stretnutí priaznivcov historických vozidiel. Cestu si sem nájde viac ako 8 500 rôznych klasických áut, či už v rámci klubov historických vozidiel, alebo ako prezentácia zberateľov týchto nádherných kúskov. Ak máte slabosť pre klasické autá a plánujete letnú dovolenku vo Francúzsku, stojí za úvahu spojiť leňošenie s návštevou Le Mans Classic 4. až  6. júla.

Zdroj: tlačová správa