Hlasové pokyny v autách majú vodičom pomáhať udržať oči na vozovke a znížiť rozptýlenie. Je to celkom logické, šofér nemusí počas jazdy pozerať na displej a všetko vybaví pomocou hlasu. Najnovšia štúdia zo zámoria od Americkej automobilovej asociácie (AAA) naznačuje, že technológia nie je taká účinná.

Výsledkom je, že každý zo systémov zvyšuje rozptýlenie vodiča a zvyšuje pravdepodobnosť, že stratíte pojem o objektoch v okolí.

Najlepšie skončil systém Chevroletu a zo smartphonov Google Now. Najhoršie dopadla zase Mazda 6 a Microsoft Cortana.

Odborníci zistili, že vodič môže zostať rozptýlený až 27 sekúnd po tom, čo využil hlasové ovládanie. Zamestnanci AAA otestovali 10 hlasových systémov vozidla a tri aplikácie do telefónov (Google Now, Apple Siri, Microsoft Cortana). Výskumu sa zúčastnilo až 300 osôb. Výsledkom je, že každý zo systémov zvyšuje rozptýlenie vodiča a zvyšuje pravdepodobnosť, že stratíte pojem o objektoch v okolí (vozidlá, chodci, prekážky...). Podľa odborníkov tieto systémy ešte potrebujú prejsť vývojom. Z môjho pohľadu sú už dnes bezpečnejšie ako veľké tablety s dotykovým ovládaním, tie vás totiž rozptyľujú tiež a zároveň ťahajú zrak s vozovky na obrazovku... Zaujímavá by bola štúdia, ktorá by môj názor potvrdila, alebo vyvrátila.


Máte v automobile hlasové ovládanie a využívate ho?


Zdroj: sae