Minulý rok predviedli jazdci fantastickú show. Jazdili sa veľmi rýchle a vyrovnané časy. Po každých pretekoch IIKC si hovorím, že lepšie to už ani nemôže byť, no napriek tomu sú každé ďalšie preteky dramatickejšie ako predošlé. Celá trojhodinovka je jazdenie nárazník na nárazníku. Predbiehanie funguje na princípe F1 v Monaku. Miest na korektne predbiehanie je málo a aj to vždy na hrane noža. Tak ako pri všetkých veľkých bojoch sú spotení nielen súťažiaci, ale aj rozhodca a obsluha.

Bratia Hrobovci a Matej Homola

V samotných začiatkoch to bola zábava a formácie tímov fungovali na základe priateľstva jazdcov. Vývojom a definovaním pozície IIKC sa zloženie dnešných tímov upriamuje na úspech, pretože v princípe sa dá povedať, že každý tím je len tak dobrý, ako jeho najslabší jazdec. Nesúhlasím s názorom, že tým niekto alebo niečo trpí. IIKC nie je priateľský piknik, ale vážna súťaž, výzva v najsilnejšej konkurencii.

Niektoré tímy ostávajú v pôvodnej zostave, ale na štartovnej listine je aj veľa zmien. Okrem vyslovene halových jazdcov tu máme už tradične niekoľko mien z veľkého slovenského motoršportu. Z úspešných pretekov do vrchu prídu opäť bratia Hrobovci a okruhár Samo Sládečka, ktorý sa pripomenul skvelým víťazstvom na SLOVAKIA RINGu. Na štartovnej listine je mladá slovenská krv, frajeri Richard Gonda a Maťo Homola. Chalani tu takpovediac ''prezimovávajú'' a udržujú svoj fitness. Aj tu chcem neúnavne pripomenúť, ako skvele prezentujú Richard a Maťo svoje meno, svoju značku a miesto v motoršporte. Prísť medzi vyslovene halových jazdcov vyžaduje veľkú porciu odvahy a zároveň pokory.

Tibor Gloznek je zrelý päťdesiatnik.

Nestarnúci a nezničiteľný Tibor Gloznek sa bude po skončení trojhodinových pretekov opäť pýtať, prečo to skončilo práve teraz, keď sa on práve zahrial a rozbehol. Od zlatého stredu smerom hore bude veľký tlak. Umiestnenia od 5 do 9 sú v IIKC skôr komplimentom ako hanbou. Do tejto plejády by som mohol napísať veľa kvalitných jazdcov ako Kristián Lovász, Radko Mihalek, atď. Žiaľ, nie vždy je výsledok zrkadlom ich individuálnych kvalít, skôr sčítaním všetkého, čo sa počas trojhodinovky udeje. Tento stred je silno dobýjaný a na margo problematického predbiehania je každé miesto ťažko vydreté. O prvú veľkú zmenu sa postaral Andrej Cimmermann, ktorý si do svojho tímu povolal posilu v osobe rakúšana Wernera Truglera, historicky prvého majstra sveta z roku 2005. Novým adeptom ''od stredu smerom hore'' je tím Igora Derricka Stranavskeho, ktorý si povolal taktiež dvoch v Rakúsku známych TOP jazdcov.

 

Niko Kvašaj a Marcel Liedl

Na novom prekvapení pracuje Marcel Liedl. Viem, že má kontakt na viacero zahraničných jazdcov. Uvidíme, akú zostavu dotiahne do Bratislavy. Posilnený sebavedomím z 24h pretekov v belgickom Eupene príde český tím Dominika Šurína. Česi pristupujú k pretekom veľmi zodpovedne. Novým tímom na štartovnej listine sú mladí monarchovia. Formácia troch mladých jazdcov z Rakúska, Česka a Slovenska. Doslova trpké ostávajú umiestnenia tesne pod pódiom. Vďaka nevydareným kvalifikáciám museli predovšetkým bratia Bizubovci veľmi namáhavo dobiehať stratu. Dúfam, že tentokrát budú tam, kam skutočne patria, a to v boji o TOP 4.  

Tomáš Bizub je skvelým príkladom toho, ako rýchlo sa dajú dosahovať veľké méty.

Pri mene Bizub treba spomenúť Tomášovu úspešnú až príkladnú cestu motoršportom. Bol prvým majstrom Slovenska v halových motokárach. V jazdeckom kastingu RaceStar si na SLOVAKIA RINGu vyjazdil vstupenku na Suzuki Swift Cup Europe, ktorý taktiež ako nováčik vyhral. Ak si niekto nedôverčivo myslí, že takéto niečo neexistuje, tak Tomáš je dôkazom toho, že sa to dá. Ak dokážu Bizubovci zajazdiť kvalifikácie do prvých 4 miest, tak sa máme na čo tešiť. Z prvej trojky nám pre zdravotné problémy žiaľ vypadol excelentný jazdec a bojovník Matúš Lorenčík. Skoré uzdravenie ti prajem Lorenzo. Ali Gharakhani zobral k sebe mladého a nádejného jazdca Filipa Baláža, ktorý má čerstvé skúsenosti z majstrovstiev sveta z talianskej Ancony. Som spoluvinníkom tohto transferu a preto som zvedavý, ako sa im bude dariť. Na týchto miestach očakávam nielen tvrdé boje, ale dokonca aj konflikty. Sme na samom vrchu a určité problémy sú tu doslova predprogramované! Tímy, ktoré minulý rok obsadili prvé a druhé miesto, sú v štádiu studenej vojny. V ich domácej rakúskej sérii to počas celého roka poriadne iskrilo. Miestami silno pod líniou únosnosti. Nielen z tohto dôvodu sme v Kart One Arene pristúpili k angažovaniu nezávislého traťového rozhodcu, ktorý sa touto činnosťou už 20 rokov profesionálne zaoberá a živí. Kompetentnosť a nekompromisný prístup v rozhodovaní sú vlastnosti, ktoré sa spájajú s jeho menom a ktoré mu priniesli rešpekt a akceptovanie. Aj toto je jeden z aspektov, ktoré ukazujú, na akej vysokej úrovni sa realizujú preteky v Kart One Arene.

Richard Gonda a Miro Horňák

Last but not least - Hannes Neuhauser. Osobne som nesmierne rád, že aj tento rok bude v IIKC jazdiť tento výnimočný pretekár. Pred tromi mesiacmi na slávnostnej ceremónii majstrovstiev sveta SWS v Paríži som sedel v partii jazdcov z rozdielnych kútov sveta. Prišla debata o tých najlepších jazdcov halových motokár. Viacerí sa zhodli na tom, že Hannes je jeden z naj. Ak nie ten najlepší. Som vďačný za naše niekoľkoročné priateľstvo a som nesmierne rád, že môžeme u nás v Kart One Arene obdivovať jeho jazdecký štýl. Slovenskí jazdci majú v jeho prítomnosti tú najlepšiu inšpiráciu. Už minulý rok bola jeho osoba vysoko celebritovaná a on to svojou jazdou na 101% potvrdil.

Ali Gharakhani

Pri piatom ročníku už môžeme hovoriť o IIKC ako o značke, ktorá má hodnotu a tradíciu. Celé stretnutie je ponímané podstatne komplexnejšie ako len preteky. IIKC je synonymom a zrkadlom halového motokárového športu na Slovensku. Národné motokárové centrum Kart One Arena si uvedomuje svoju úlohu protagonistu halových motokár ako športu a v budúcnosti ju bude aj naďalej rozvíjať a upevňovať. Všetko ostatné bude už len kopírovanie. A aj dobra kópia ostane vždy len kópia! Dobrí ľudia sú vždy srdečne vítaní. Príďte sa pozrieť, čomu sa hovorí Indoorkarting!

autor: Michal Mike KRASŇANSKÝ

Andrej Cimmermann