Pre autobatérie, najmä tie staršie, je začiatok zimy a prvé mrazy klasicky "smrtonosná" vec. Nízke teploty zásadne spomalia chemické reakcie v olovených článkoch, ktoré vytvárajú potrebný štartovací prúd. Aby toho nebolo málo, stuhnutím oleja v motore a s oveľa väčšími nárokmi na zapálenie zmesi vo valci energetické požiadavky na naštartovanie motora zásadne stúpnu. Pri -18°C klesne štartovací výkon akumulátora na 40%. Naopak, nárok na štart studeného motora stúpne aj na viac než o 200%. Mnohé autobatérie tento zaťažkávací test po pár rokoch prosto nezvládnu. A v jedno ráno, ako naschvál v najnevhodnejšej chvíli, zásadne meškáte. Proces únavy a vysilenia baterky začína už v lete, na jeseň...

Než kúpite nový akumulátor, skúste ho najprv oživiť dobitím

Keď vás akumulátor 1-2x zradí, neznamená to, že treba kupovať nový. Ak, pravda, ten starý nemá viac než 5 rokov. Nezriedka je problémom spôsob použitia auta. Ak jazdíte prevažne krátke trasy, ktoré z akumulátora vždy vezmú viac energie štartovaním, než sa doň následne pri jazde dobíjaním vráti, skôr či neskôr očakávajte problém. Často zapnuté vyhrievanie sedadiel, rozmrazovanie okien a klimatizácia sú všetko krásne prvky komfortu, no spôsobia, že auto vyrobenú elektrinu dáva najprv prvkom komfortu a čo zvýši (ak vôbec niečo) ide na dobíjanie. Nebudem vám radiť, aby ste zásadne zmenili trasy a umelo ich predlžovali. Ani to, aby ste každý víkend vzali auto vyvenčiť na trasu aspoň 100 km. Je tu jednoduchšie, lacnejšie a komfortnejšie riešenie - preventívne dobíjanie. Kedysi (ak ste nemali garáž) bolo nutné baterku z auta vybrať. Dnes môžete autu baterku dobiť aj v garáži, či na parkovisku v práci. Stačí ak je blízko elektrická zástrčka na 230V. Je iste rozumné 2-4x ročne (teda každý polrok alebo každý štvrťrok) akumulátor preventívne nabiť. Ak vám pri meraní napätia na svorkách bez akejkoľvek záťaže ukážu menej než 12,3 V, je vhodný čas nabíjať.

www.motointegrator.sk má skutočne pestré množstvo rôznych modelov inteligentných, ale aj klasických autonabíjačiek.

Moderné digitálne samoriadiace nabíjačky prinášajú nevídaný komfort. Prosto ju len napojíte na kontakty baterky a do elektrickej siete a o všetko ostatné sa postará elektronika. Pokojne ju môžete nechať napojenú aj 2-4 dni, sama nabíjanie ukončí. Bez akýchkoľvek komplikácií, či stresov. Dokonca dávkuje prúd do akumulátora adekvátne jeho vybitiu a vykoná pre vás aj zaťažkávacie skúšky, ktoré preveria aktuálnu kondíciu autobatérie. V sortimente www.motointegrator.sk je niekoľko druhov moderných ohromne ľahko použiteľných nabíjačiek.

DOBITE SI AKUMULÁTOR

Slabá baterka neschopná štartovať auto po mrazivej alebo chladnej noci je veľká frustrácia. Uvidíte, že práve v to ráno sa budete ponáhľať najviac! Aby ste sa tomu vyhli, riešením je inteligentná nabíjačka akumulátorov. Krásne, kompaktné a na obsluhu jednoduché nabíjačky akumulátorov dnes kúpite v každom serióznom obchode s náhradnými dielmi pre motoristov. Napríklad www.motointegrator.sk ich ponúka tiež niekoľko. Majú programy a aj polomŕtvy akumulátor zväčša dokážu vrátiť do hry v priebehu menej ako 24h. Kúpa jednej inteligentnej autonabíjačky dokáže ušetriť kúpu niekoľkých akumulátorov. Čím viac áut doma máte, tým viac sa oplatí. S pravidelným dobíjaním akumulátora (aspoň raz štvrťročne) môžete životnosť akumulátora predĺžiť aj dvoj-trojnásobne! Pri dvoch autách (motorke) máte investíciu už po dvoch-troch rokoch späť a potom už len šetríte. Stačí mať možnosť zaparkovať auto na deň blízko 230V zástrčky. Kvalitné nabíjačky akumulátorov nájdete na www.motointegrator.sk za cenu jednej plnej nádrže a vydrží vám aj desaťročie:

https://www.motointegrator.sk/produkty/60994-prostownik-exide-exide-124
https://www.motointegrator.sk/produkty/167528-nabijacka-telwin-alpine-18-807545
https://www.motointegrator.sk/produkty/632126-prostownik-telwin-807561