Každým dňom je tlak na znižovanie emisií väčší. Takmer každá automobilka už ponúka k zabehnutým autám, resp. motorizáciám alternatívu, najčastejšie v podobe hybridu. V Amerike nie je situácia o nič lepšia. Ani tam už ľudia nad spotrebou 20 l nemávnu rukou. Európske automobilky sa snažia presadiť dízle aj za veľkou mlákou. A nehovorím len o VW. V USA si už nejaký ten piatok môžete kúpiť BMW 535d s dieselový šesťvalcom, alebo Mercedes E 250 CDi so štvorvalcom. Do partie sa onedlho pridá aj offroad legenda Jeep Wrangler.

Hybridný aj dieselový pohon pre Wrangler sú súčasťou päťročného plánu FCA. Ten počíta s uvedením diesela až po uvedení nového typu v roku 2017. Diesel bude aspoň spočiatku vyhradený len pre veľký, štvordverový model. Zatiaľ však nie je známe, o aký motor konkrétne pôjde. Je možné, že pôjde o modernizovanú verziu motoru 3.0 CRD, ktorý v Amerike predávajú pod názvom EcoDiesel v Jeepe Grand Cherokee a pickupe Dodge Ram 1500. Šéf FCA Marchionne je plný optimizmu a hovorí, že Dieselgate predajom dieselov v Amerike takmer neuškodí. Je to veľmi divné vyhlásenie, keď z rôznych zdrojov z celého sveta sa v ostatnom čase valia práve opačné správy, že naftové verzie zaznamenávajú veľký prepad...

Či už príde diesel v roku 2017 alebo neskôr, hybridný Jeep Wrangler je tiež súčasťou plánov. FCA si vybralo technológiu tzv. Mild-hybrid, kde elektrický motor spaľovaciemu len pomáha. Autá s týmto pohonom nedokážu jazdiť čisto len na elektrickú energiu, ale potrebujú neustálu podporu benzínového alebo dieselového motora. Samozrejme, až na státie na červenej, kedy elektrický motor „potiahne“ klímu, svetlá, rádio a všetko ostatné. Rovnaký hybridný pohon sa dostane aj do pickupu Dodge Ram 1500. FCA doteraz hybridy v podstate neriešilo. Marchionne však zmenil názor a tvrdí, že do roku 2025 budú takmer všetky autá koncernu hybridy. Nuž, aj keď z toho v redakcii veľkú radosť nemáme (z hybridov ako takých - aspoň v súčasnej forme je to, čo dokážu smiešne), FCA má najvyšší čas posunúť sa oboma nohami do 21. storočia a udržať krok s konkurenciou.

Keďže Jeep a Dodge vyrábajú prevažne veľké a ťažké autá, FCA neplánuje ponúknuť full hybrid, ale len verziu mildhybrid (viď vysvetlenie v texte).