Land Rover priniesol na autosalón v New Yorku budúcnosť. Discovery Vision Concept predstavuje predobraz troch typov rodiny Discovery, ktorých spoznáme v najbližších rokoch. Koncept je plný nových technológií, ktoré automobilka zabalila do pomerne atraktívneho dizajnu.

Po dizajnovej stránke koncept vyzerá robustne a distingvovane. Obrátený sklon C stĺpika dáva autu potrebnú dávku dynamického vzhľadu. Tvorcovia sa snažili, aby Discovery Vision na prvý pohľad nepôsobil príliš veľko, ale skôr kompaktným dojmom.

 

Vnútro vozidla vznikalo najmä s dôrazom na vzdušnosť a priestornosť, ktorým napomáha najmä veľká panoramatická strecha. Prístrojovej doske dominuje rozmerný dotykový displej. V interiéri výrobca použil samozrejme veľa kože. Aj tento materiál je však v niečom iný. Koža použitá na palube konceptu odpudzuje vodu a olej.

 

Koncept dostal aj veľkú panoramatickú strechu.

Výrobca chce prvý typ využívajúci techniku daného konceptu dostať na cesty už v roku 2015. Mal by ním byť Freelander Sport.

Discovery Vision Concept je však najmä o technológiách. Nedávno sme vám ponúkli informácie o priehľadnej prednej kapote. Vodič môže vo vnútri využívať napríklad príkazy gestami. To znamená, že pohybom rúk dokážete zapnúť svetlá alebo ovládať iné systémy. Pasažieri sediaci na každom sedadle majú k dispozícii informačno-zábavný systém.

 

Land Rover vybavil svoj koncept aj technológiou Smart Glass, ktorá pracuje ako head-up displej napríklad pre satelitnú navigáciu. Navyše však môže zobrazovať informácie na každom skle a teda aj na panoramatickej streche pre vodiča aj cestujúcich.

 

Pre zlepšenie terénnych vlastností Land Rover vybavil koncept laserovými svetlami. Ich základné využitie je v podstate veľmi jednoduché na vysvetlenie. Svetlá snímajú terén pred autom. Vďaka takto získaným informáciám sa vozidlo vie lepšie pripraviť na to čo ho čaká. K zaujímavým vlastnostiam patrí aj diaľkové ovládanie v malých rýchlostiach. Tento systém využijú vodiči  situáciách, keď sedieť v aute by bolo príliš nebezpečné alebo nepohodlné. Rovnako si viem predstaviť diaľkovo ovládať Land Rover pri pokuse zaparkovať ho v úzkych priestoroch.

 

Prvým sériovým vozidlom, ktoré preberie niektoré prvky z daného konceptu bude Freelander Sport. Automobilka nám ho zatiaľ neukázala, no mali by sme spoznať ešte v tomto roku. Na trh sa údajne dostane v roku 2015.

 

Zdroj: autoexpress.co.uk

Prečítajte si aj:  20 zaujímavostí o Land Rover Discovery